Medytacja może zapobiegać demencji

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Naukowcy postanowili przez 7 lat obserwować stan zdrowia osób, które regularnie medytują. Po zakończeniu badania pojawiły się wyniki sugerujące, że medytacja może wzmocnić zdolności poznawcze, a także chronić przed ich pogorszeniem się wraz z wiekiem.

 

Ludzie na całym świecie żyją coraz dłużej, przez co coraz poważniejszym problemem staje się spadek funkcji poznawczych w podeszłym wieku. Łatwiej kontrolować nam stan zdrowia naszego ciała, jednak w kwestii umysłu nadal jesteśmy bezradni.

 

Coraz więcej osób wierzy w prozdrowotne działanie medytacji, która nie tylko odpręża organizm, ale także może pobudzać nasze funkcje poznawcze. Uważa się, że osoby medytujące posiadają zwiększoną koncentrację, stabilność emocjonalną oraz kreatywność.

 

Co ważne, medytacja jest łatwa do praktykowania w domu, może wykonywać ją każdy i jak dotąd nie dopatrzono się jakichkolwiek negatywnych skutków ubocznych tej czynności. Wręcz przeciwnie, w kilku badaniach udowodniono pozytywny wpływ medytacji na nasze zdrowie.

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego przez 7 lat badali grupę 60 osób regularnie praktykujących medytację, średnio przez godzinę każdego dnia. W sumie stan zdrowia uczestników badano 3-krotnie: przed rozpoczęciem 7-letniego eksperymentu, w jego trakcie, a także tuż po jego zakończeniu. Wyniki pacjentów porównywano z wynikami osób niezajmujących się medytacją.

 

Na początku badania oraz w jego trakcie medytujący wykazali lepsze ogólne samopoczucie, większą łatwość w radzeniu sobie ze stresem oraz zachowaniu równowagi psychicznej. 7 lat później u starszych uczestników grupy medytującej szczególnie rzucił się w oczy fakt, że nie pogorszyło się u nich funkcjonowanie poznawcze. Osoby te posiadały tę samą zdolność do koncentracji. Autorzy badań sądzą, że ich odkrycia dostarczają nowych, jednak konkretnych dowodów na to, że regularna medytacja może zapobiegać demencji w podeszłym wieku.  

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj