Mężczyzna przez 10 lat nosił w mózgu tasiemca wielkości jaja

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Przez lata pewien Teksańczyk zmagał się z silnymi bólami głowy, których przyczyny nie szło ustalić. Ból był na tyle intensywny, że niejednokrotnie doprowadzał do wymiotów. W końcu lekarzom udało się zlokalizować szokującą przyczynę – tasiemca, który osiedlił się w okolicy mózgu mężczyzny.

Oprócz silnych bólów głowy mężczyzna o imieniu Gerard cierpiał również na ucisk pnia mózgu oraz podwyższone ciśnienie śródczaszkowe z powodu wodogłowia. Lekarz stwierdził, że stan pacjenta zagraża życiu, dlatego podjęto decyzję o natychmiastowej operacji. Skany MRI mózgu mężczyzny ujawniły torbielowatą narośl w komorze czwartej. To właśnie ją uznano za przyczynę wszelkich dolegliwości człowieka.

Narośl zoperowano, jednak ze względu na jej podejrzany wygląd zlecono analizę w laboratorium. Okazało się, że był to tasiemiec Taenia solium, który w ciągu 10 lat pasożytowania w organizmie mężczyzny rozrósł się do wielkości jajka. W jaki sposób mógł dostać się do mózgu człowieka? Niestety każdy z nas może spożyć tasiemca, na przykład w zanieczyszczonej wodzie lub w surowym mięsie. Zwykle tasiemce zasiedlają jelita, ale w rzadkich przypadkach ich larwy osiedlają się także w mięśniach oraz w mózgu.

Trudno jest zdiagnozować typowe objawy posiadania tasiemca. W poważnych przypadkach mogą one jednak powodować neurocystykozę, czyli pasożytniczą infekcję mózgu. Ten niebezpieczny stan często prowadzi do epizodów padaczki i w znacznym stopniu zagraża życiu. Każdego roku w Stanach Zjednoczonych diagnozowane jest około tysiąca przypadków neurocystykozy, jednak tylko niewielka część z nich wymaga operacji mózgu.  

Mężczyzna, który przez 10 lat nosił w mózgu tasiemca, przeżył operację i powrócił już do zdrowia. Na nowo może spędzać czas ze swoją rodziną i pracować. Zdaniem lekarzy pacjent musiał w przeszłości spożyć zainfekowany posiłek lub napić się zanieczyszczonej wody, w której znajdowały się larwy tasiemca.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj