Mężczyzna wybudzony ze śpiączki po 15 latach dzięki stymulacji elektrycznej mózgu

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Stymulacja elektryczna nerwu błędnego pomogła naukowcom wybudzić człowieka, który przebywał od 15 lat w śpiączce po doświadczeniu ciężkiego urazu głowy. Teraz pacjent jest w stanie nawiązać kontakt ze swoimi bliskimi. 

„Poprzez stymulację nerwu błędnego udało nam się udowodnić, że jesteśmy w stanie poprawić stan pacjenta nawet w tak ciężkim przypadku.” – powiedziała Angela Serigu z Instytutu Nauk Kognitywnych w Lyonie.

Udary i inne urazy głowy często prowadzą do sytuacji, którą lekarze nazywają śmiercią mózgu. W takich przypadkach ciało pacjenta nadal żyje, jednak jest utrzymywane za pomocą sztucznego aparatu oddechowego, ponieważ mózg przestaje działać. Osoba znajdująca się w tym stanie może zostać uznana za martwą ze względu na to, że nie może już żyć samodzielnie.

 

Dzisiaj naukowcy wierzą, że ludzie, którzy nie obudzili się ze swojej śpiączki po ponad miesiącu na zawsze tracą szansę odzyskania przytomności. Jednak wielu pacjentów funkcjonuje w tej formie od dziesięcioleci zanim umrą ich krewni, lub zanim ktoś zdecyduje, aby odłączyć ich od aparatury. 

Serigu wraz z zespołem badawczym pracowali nad przypadkiem pacjenta w jednej z klinik w Lyonie. Mężczyzna miał wypadek samochodowy w wieku 20 lat i spędził ponad 15 lat w śpiączce. Kluczową rolę w pracy zdrowego mózgu odgrywa nerw błędny - najdłuższy z nerwów czaszkowych, który prowadzi włókna czuciowe, ruchowe i przywspółczulne. Badacze sugerują, że można stymulować odizolowane części układu nerwowego w mózgu pacjenta i tworzyć z nimi nowe powiązania.

 

Kierując się tym pomysłem, zastosowano specjalny elektrostymulator w jamie brzusznej pacjenta, który został połączony z jednym z końców nerwu błędnego i stale wysyłał do niego specjalne zestawy impulsów, których częstotliwość i moc zmieniano wraz z upływem czasu.

 

Wyniki tego eksperymentu przewyższyły jakiekolwiek oczekiwania naukowców. Mężczyzna wybudził się ze śpiączki, zaczął reagować na słowa i zachowanie jego otoczenia, a nawet wykonuje proste polecenia opiekunów i jego krewnych. Człowiek potrafi wodzić wzrokiem za przedmiotami, porusza szyją i nie zapada ponownie w śpiączkę.

 

Badanie EEG pacjenta wykazało tak zwane fale theta, wskazujące na podstawową świadomość, a liczba aktywnych połączeń między różnymi częściami mózgu wzrosła znacząco. Dzięki tym optymistycznym efektom naukowcy przygotowują się do przeprowadzenia nowych prób klinicznych ze znacznie większą liczbą osób w śpiączce.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj