Mieszkanie w pojedynkę zwiększa ryzyko wystąpienia zaburzeń psychicznych

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Nowe badania potwierdzają związek między zaburzeniami psychicznymi a samotnością, odczuwaną przez osoby mieszkające w pojedynkę. Brak relacji społecznych, spowodowanych samotnym życiem, może wywołać niepokój, zaburzenia nastroju i nadużywanie szkodliwych substancji.

 

Analiza naukowców z University of Versailles Saint-Quentin-en-Yvelines we Francji wykorzystała dane z ogólnej populacji dorosłych w wieku od 16 do 64 lat, mieszkających w Anglii. Autorzy zbadali wszystkie przypadki, w których schorzenia psychiczne rozwinęły się z powodu samotności. W badaniu zwrócono również szczególną uwagę na dodatkowe czynniki, takie jak otyłość, palenie tytoniu oraz uzależnienie od alkoholu i narkotyków.

Wraz ze wzrostem liczby osób żyjących samotnie w danej grupie, wzrastał również odsetek zaburzeń psychicznych. Wyniki badań pokazały, że niezależnie od wieku, płci oraz innych czynników, ludzie żyjący samotnie mają od 1,39 do 2,43 razy wyższe ryzyko rozwoju powszechnych zaburzeń psychicznych w porównaniu do osób mieszkających razem.

 

Naukowcy podkreślają, jak ważne jest, aby osoby mieszkające samotnie nawiązywały relacje z innymi osobami oraz spędzały czas w towarzystwie przyjaciół lub rodziny. Osoby, które doświadczają zaburzeń psychicznych lub cierpią z powodu obniżonego nastroju spowodowanego samotnością, mogą szukać pomocy psychologicznej u specjalistów. Najnowsze badania opublikowano w czasopiśmie PLOS ONE.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj