Mieszkanie w zielonej okolicy zmniejsza objawy depresji

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Wyniki nowych badań wykazały, że sadzenie roślin w miejscach publicznych oraz wokół osiedli mieszkalnych zmniejsza objawy depresji. Naukowcy udowodnili, że bliski kontakt z przyrodą ma zbawienny wpływ na nasze zdrowie psychiczne.

 

Eugenia South ze szpitala na Uniwersytecie Pensylwanii oraz jej współpracownicy obrali za cel 541 zaniedbanych miejsc w Filadelfii. W jednej trzeciej tych miejsc zasadzono rośliny, a pozostałe miejsca zostały jedynie uprzątnięte.

 

Następnie naukowcy śledzili stan emocjonalny 342 okolicznych mieszkańców w okresie od 2011 do 2014 roku. Okazało się, że mieszkańcy obszarów, w których posadzono rośliny lub usunięto śmieci i zanieczyszczenia zgłaszali o wiele lepsze samopoczucie, niż przed zmianą wyglądu okolicy.

 

Naukowcy stwierdzili, że upiększanie okolicy może być przydatnym narzędziem, które może pomóc w rozwiązaniu problemów związanych ze zdrowiem psychicznym. Chociaż zielona przestrzeń nie zastąpi leków i innych tradycyjnych metod leczenia depresji, autorka badania przyznała, że może być to doskonałym uzupełnieniem terapii.

Jest to szczególnie korzystne dla osób pochodzących z biedniejszych społeczności, gdzie problemy ze zdrowiem psychicznym są powszechne, a ludzie mają trudności z dostępem do tradycyjnej opieki zdrowotnej.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj