Mikrobiolog radzi jak często powinno się prać pościel

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Zdaniem mikrobiologa z Uniwersytetu w Nowym Jorku, Philipa Tierno, człowiek spędza ponad 1/3 swojego życia w łóżku, a środowisko to wręcz obfituje w różnego rodzaju bakterie i grzyby. W związku z tym zbyt długie niezmienianie pościeli może być szkodliwe dla zdrowia.

 

Zdaniem naukowca, pościel powinna być prana raz w tygodniu. Ludzie w ciągu roku wypacają do łóżka prawie 100 litrów potu, a w ciągu letnich upałów wilgotna pościel staje się idealną pożywką dla grzybów. Stwierdzono, że pościel mająca od roku do 20 lat może zawierać aż 16 gatunków grzybów.

W łóżku znajdują się między innymi pyłki, kurz, roztocza, a także fragmenty materiału, z którego została wykonana pościel. Brudna pościel stale naraża na dostawanie się mikrobów do nosa i ust poprzez oddychanie, co może prowadzić do reakcji alergicznych, szczególnie u osób cierpiących na alergię lub astmę.

 

Systematyczność w brudzeniu się pościeli nie ma właściwie nic wspólnego z zachowaniem higieny i nawet jeśli dba się szczególnie o sterylność łóżka, w ciągu tygodnia za pośrednictwem grawitacji opadnie na nie wystarczająco dużo szkodliwych mikroorganizmów. Po dwóch tygodniach nieprania pościeli można odnotować już objawy alergiczne, nawet u osób, które na co dzień nie borykają się z alergią, na przykład w postaci drapania w gardle.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj