Mikrobiom jelitowy kluczem do zrozumienia procesu starzenia się organizmu

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Naukowcy z Uniwersytetu Technologicznego Nanyang w Singapurze wykazali, w jaki sposób zmienia się mikroflora jelitowa myszy w podeszłym wieku. Okazuje się, że przeszczepiona młodszym osobnikom może ona prowadzić do wzrostu komórek nerwowych. To obiecujące wnioski dla przyszłych metod leczniczych chorób neurodegeneracyjnych, które występują u ludzi.

W ciągu ostatnich 20 lat naukowcy coraz częściej interesują się zasiedlającym organizmy mikrobiomem. Doszukują się związku pomiędzy gospodarzem a bakteriami, które w nim żyją. W ten sposób udowodniono już znaczącą rolę mikrobiomu wobec naszego metabolizmu, samopoczucia oraz stylu odżywiania.

Mikrobiom jelitowy zmienia się wraz z wiekiem. Aby dokładniej zbadać zmiany, które mają miejsce na różnych etapach starzenia, naukowcy przeszczepili mikroflorę jelitową 24-miesięcznych myszy do jelit młodszych, 6-tygodniowych gryzoni o jałowym mikrobiomie. Rezultat okazał się zaskakujący – po ok. 8 tygodniach zaobserwowano w mózgach młodych gryzoni proces powstawania nowych komórek nerwowych, tzw. neurogenezę.

Odnotowano także wyższy poziom maślanów, czyli związków chemicznych wytwarzanych przez drobnoustroje jelitowe. Maślany są korzystne dla naszego zdrowia i mogą chronić przed takimi chorobami, jak stany zapalne jelit, rak jelita grubego, otyłość czy cukrzyca. Wskazuje to na jednoznaczny związek pomiędzy mikrobiomem jelitowym a układem nerwowym w organizmie. Naukowcy mają nadzieję, że ich wyniki pomogą opracować nowe metody leczenia neurodegeneracji, która wraz ze starzeniem się zachodzi w mózgu.

Starzejąca się tkanka jelitowa zmniejsza żywotność komórek jelitowych. Ma to związek ze zmniejszoną produkcją śluzu, która może prowadzić do uszkodzeń komórek i ich obumierania. Naukowcy odkryli, że przeszczepienie mikrobiomu od starszych gryzoni do młodszych poprawiło kondycje jelit oraz kosmków jelitowych, które wyściełają ich ścianki. Myszy, które otrzymały mikrobiom od starszych osobników miały także dłuższą okrężnicę i dłuższe jelito cienkie od grupy kontrolnej.

Najbardziej zaskakującym wnioskiem okazał się fakt, że mikrobiom pobrany od starzejącego się zwierzęcia może tak dobrze wpłynąć na stan zdrowia znacznie młodszego biorcy. Sugeruje to, że mikroflora jelitowa przechodzi wraz z wiekiem zaawansowane modyfikacje w celu skompensowania narastających dysfunkcji w organizmie gospodarza.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj