Mikroby żołądkowe mają wpływ na odczuwanie strachu

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Zespół naukowców z Uniwersytetu College Cork odkrył, że mikrobiologia jelit ma wpływ na przetwarzanie strachu przez organizm człowieka. Flora bakteryjna rozwija się dopiero po urodzeniu, a naukowcy odkryli, że organizm jej pozbawiony przestaje być zdolny do odczuwania strachu.

 

Myszy hodowane w środowisku pozbawionym mikrobów przestały się bać, a gdy przywrócono ekosystem mikrobów, powracały konwencjonalne, ostre reakcje na zagrożenie. Badacze przyjrzeli się molekularnej biochemii pozbawionych zarazków myszy i okazało się, że wystąpiła u nich nieprawidłowa aktywność ciała migdałowatego.

 

Ludzie i myszy mają zarówno mikrobiomy, układy trawienne, jak i ciało migdałowate. Oznacza to, że to, co dotyczy myszy, prawdopodobnie dotyczy także ludzi. Przeprowadzone badania sugerują, że istnieje związek między bakteriami a reakcjami lęku, jednak ostateczny związek przyczynowo - skutkowy pozostaje nadal nieuchwytny.Okazuje się, że przyszłość środków ingerujących w ludzką florę bakteryjną, a tym samym manipulowanie umiejętnością radzenia sobie ze strachem, może nie być tak odległa.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj