Mikrodawkowanie DMT może zwalczać lęki i depresję

Kategorie: 

Źródło: sxc.hu

Najnowsze badania naukowe wskazują, że podawanie bardzo małych ilości dimetylotryptaminy (DMT) może mieć korzystne działanie terapeutyczne. Eksperymenty na szczurach dowiodły, że mirkodawkowanie redukuje depresję i lęki związane z traumatycznymi wydarzeniami. Naukowcy mają nadzieję, że podobne efekty będzie można uzyskać w przyszłości wśród ludzi.

 

Większość leków przeciwdepresyjnych nie działa prawidłowo wśród co najmniej jednej trzeciej pacjentów. W ostatnich latach, badacze uznali ketaminę jako obiecujący lek przeciwdepresyjny. Ostatnio amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła pierwszy lek oparty o ten związek chemiczny w leczeniu depresji w sytuacji, gdy nie pomagają żadne inne środki. Jednak ketamina nie jest idealnym rozwiązaniem, gdyż może powodować halucynacje.

 

David Olson z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis wraz z zespołem poszukiwał związków podobnych do ketaminy, które jednak nie wywoływałyby negatywnych skutków ubocznych. Badacze dowiedzieli się, że dimetylotryptamina posiada te same właściwości przeciwlękowe i przeciwdepresyjne co ketamina – tak przynajmniej pokazywały eksperymenty na szczurach. Jednak DMT jest także potężnym halucynogenem, dlatego naukowcy postanowili wypróbować mikrodawkowanie.

Zespół przeprowadził własny eksperyment na 24 szczurach. Co trzy dni przez okres 8 tygodni, połowa gryzoni otrzymywała dawki sub-halucynacyjne DMT, a druga połowa roztwór soli. Po dwóch tygodniach badań, szczury przeszły przez testy behawioralne i poznawcze jeszcze zanim otrzymały kolejną dawkę, a następnie sprawdzono, w jaki sposób psychodelik wpłynął na biochemię i strukturę neuronową tkanki mózgowej zwierząt.

 

Naukowcy zauważyli, że szczury otrzymujące DMT wypadły lepiej w testach, sprawdzających poziom depresji i lęków. Porównano również eksperyment z mikrodawkowaniem do poprzednich studiów, podczas których podawano znacznie większe dawki tego psychodeliku. Okazało się, że mikrodawkowanie eliminuje początkowy niepokój zwierząt, ale również daje pozytywne efekty.

Badacze zauważyli jednak pewne efekty uboczne. Samce szczurów, którym podawano DMT, znacznie przybrały na wadze, natomiast samice doświadczyły utraty struktur neuronowych, zwanych kolcami dendrytycznymi, które angażują się w komunikację między komórkami nerwowymi.

 

Naukowcy zauważyli, że mikrodawkowanie daje nieco inne efekty, w porównaniu do pojedynczych większych dawek. Potrzebne są jednak kolejne eksperymenty, aby zrozumieć, czy podawanie mirkodawek DMT jest w ogóle bezpieczne i czy korzystne efekty można byłoby uzyskać na pacjentach.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)

Skomentuj