Miliony ludzi nieświadomie chorują na cukrzycę typu 3

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Do niedawna wyróżniano dwa typy cukrzycy. Okazuje się jednak, że istnieje także trzeci, który jest rozpowszechniony bardziej niż można było przypuszczać. Nowe badania wskazują na to, że wiele osób z cukrzycą typu 3 jest nieprawidłowo diagnozowanych, co prowadzi do nieskutecznego leczenia.

 

Od 5 do 10% wszystkich chorych na cukrzycę cierpi na cukrzycę typu 3. Nowy typ choroby zmniejsza zdolność trzustki do wytwarzania insuliny, ogranicza powstawanie kluczowych enzymów, które są potrzebne do trawienia pokarmu, a także hamuje wytwarzanie niektórych hormonów. Niestety cukrzyca typu 3 jest często mylona z cukrzycą typu 2.

 

Cukrzyca typu 1 jest najrzadszą formą tej choroby – występuje, gdy układ odpornościowy organizmu atakuje i niszczy własne komórki wytwarzające w trzustce insulinę. Bez wystarczającej ilości insuliny poziom cukru we krwi nie może być kontrolowany. Uważa się, że ten stan autoimmunologiczny ma podłoże genetyczne. 

Cukrzyca typu 2 jest znacznie bardziej powszechna. Choroba tworzy się, gdy organizm nie wytwarza wystarczającej ilości insuliny lub gdy komórki organizmu nie reagują na nią tak jak powinny. W przeciwieństwie do cukrzycy typu 1, ta choroba jest w dużej mierze zależna od wagi, wieku oraz stylu życia prowadzonego przez pacjenta.

 

Według naukowców, cukrzyca typu 3 - tak zwana cukrzyca wtórna, jest spowodowana głównie uszkodzeniami trzustki spowodowanymi chronicznymi stanami zapalnymi lub nowotworami. Ten rodzaj cukrzycy mogą także powodować niektóre choroby genetyczne, uszkodzenia wątroby oraz zaburzenia endokrynologiczne.

 

Co ważne, cukrzyca typu 3 może niezauważalnie rozwijać się przez wiele lat co oznacza, że w momencie postawienia diagnozy jest już za późno na jej całkowite wyleczenie. Naukowcy uważają, że ich ustalenia pomogą we wcześniejszym diagnozowaniu cukrzycy typu 3 i prowadzeniu skuteczniejszego leczenia.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj