Miód jest skuteczniejszy w leczeniu przeziębienia niż antybiotyki

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Miód posiada wiele właściwości prozdrowotnych i jest stosowany na różne dolegliwości od tysięcy lat. Naukowcy coraz częściej skupiają się na miodzie i porównują jego skuteczność w leczeniu chorób do konwencjonalnych leków. Najnowsze badania potwierdzają, że miód lepiej radzi sobie z kaszlem i przeziębieniem niż najczęściej przepisywane antybiotyki.

 

Zespół z Uniwersytetu Oksfordzkiego dokonał przeglądu 14 badań, opierających się w sumie na 1761 osobach, aby sprawdzić skuteczność miodu w leczeniu objawów infekcji górnych dróg oddechowych, w porównaniu do powszechnie stosowanych leków. Okazało się, że miód znacząco redukował objawy przeziębienia, takie jak ból gardła, zatkany nos i kaszel, oraz skracał średni czas trwania infekcji o dwa dni.

Naukowcy wskazują, że dotychczas przeprowadzono niewiele badań nad skutecznością miodu w leczeniu kaszlu i przeziębienia. Chociaż sam miód jest doskonałą alternatywą, gdyż w przeciwieństwie do antybiotyków, jest naturalny, łatwo dostępny i nie wywołuje żadnych skutków ubocznych.

 

W ostatnich latach coraz więcej mówi się o rosnącej oporności bakterii na antybiotyki. W związku z tym, naukowcy poszukują nowych metod leczenia - silniejszych antybiotyków oraz rozwiązań alternatywnych. Tak się składa, że miód potrafi nawet zwalczać bakterie odporne na antybiotyki. Można więc powiedzieć, że skuteczne lekarstwo na liczne problemy zdrowotne jest w zasięgu naszej ręki.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika berba

Miod fajna sprawa, aczkolwiek

Miod fajna sprawa, aczkolwiek nie zawsze dziala Smile ostatnio syn wrocil z bolem gardla ze szkoly.. baaardzo cierpial,nie mogl sliny przelykac. akurat mialam w domu septogard, w aerozolu, szybko znieczula, usmierza bol i dziala przeciwzapalnie

0
0
Portret użytkownika Reijo

Czy można prosić jakieś

Czy można prosić jakieś źródła o badaniach naukowych? Miód jest ciekawą substancją, ale to przede wszystkim (upraszczając) cukier i woda. Trudno stwierdzić skąd przypisuje mu się te lecznicze właściwości. Smutny jest też fakt w jaki sposób odbywa się masowa produkcja miodu - wytarczy przyjrzeć się statystykom i porównać światową konsumpcję miodu z ilością jako może wyprodukować światowa populacja pszczół (spoiler: konsumpcja jest wiele większa)... 

Od dziecka lubię miód, ale dopiero niedawno zacząłem poszukiwać jakichś obiektywnych badań jak miód wpływa na nasze zdrobie i czy przypadkiem nie jest to po prostu... cukier.

0
0

Skomentuj