Mleko diabła tasmańskiego zawiera silne antybiotyki

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Australijscy naukowcy odkryli, że związki chemiczne wykryte w mleku diabłów tasmańskich mogą zwalczyć niektóre z najbardziej śmiertelnych zakażeń bakteryjnych. To odkrycie może pomóc w stworzeniu nowej klasy systemu obronnego wobec zwalczania bakterii odpornych na antybiotyki.

 

 

Torbacze, w przeciwieństwie do łożyskowców, mają wkrótce po urodzeniu szukać schronienia w torbach matek. To przyjazne środowisko zapewnia im ochronę i jest stałym źródłem pożywienia, jednak nie jest miejscem szczególnie sterylnym.

Młode torbaczy rodzą się po kilku tygodniach ciąży i mają słabo rozwinięty układ odpornościowy. W celu ochrony potomstwa przed bakteriami, matki produkują mleko zawierające peptydy przeciwdrobnoustrojowe.

Na podstawie tych faktów, grupa naukowców z Uniwersytetu w Sydney postanowiła przeanalizować mleko diabłów tasmańskich. Przeciwdrobnoustrojowe peptydy chronią zwierzęta przed tymi samymi bakteriami chorobotwórczymi, którymi może zarazić się człowiek. Naukowcy mają nadzieję, że odkrycie to pomoże w stworzeniu nowej klasy silnych antybiotyków.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika X

ciekawe, bo równocześnie

ciekawe, bo równocześnie populacja jest na wymarciu z powodu zakażenia jakimś grzybem, który je dziesiątkuje.

Coś ten antybiotyk nie działa?

0
0

Skomentuj