Mleko matki przyspiesza rozwój mózgu u dziecka

Kategorie: 

www.sxc.hu

Od zawsze wiadomo, że karmienie piersią jest niezwykle ważne dla zdrowia noworodka i niemowlęcia. Naukowcy twierdzą jednak, że mleko z piersi matki wpływa pozytywnie również na rozwój układu nerwowego u dzieci. Okazało się, że u dwuletnich dzieci, które były karmione przynajmniej trzy miesiące piersią, w znacznie większym stopniu rozwinięte były kluczowe obszary mózgu, związane m.in. z umiejętnościami językowymi, emocjami i procesami poznawczymi.

 Dzieci, które brały udział w badaniu podzielono na trzy grupy. W pierwszej umieszczono dzieci, które były karmione tylko piersią, w drugiej znalazły się dzieci, które karmione były w sposób mieszany - mlekiem matki na zmianę ze sztucznym pokarmem. Dzieci z trzeciej grupy dostawały od urodzenia jedynie sztuczne mieszanki mleczne.


Przy pomocy skanera MRI badano funkcjonowanie struktur mózgowych u dzieci podczas snu. Naukowców najbardziej interesowała substancja biała - tkanka zawierająca skupiska wypustek nerwowych – dendrytów i aksonów, pomagająca w komunikacji różnych części mózgu. Badano również grubość otoczki mielinowej.


Okazało się, że pierwsza grupa dzieci miała najwyższy wskaźnik wzrostu istoty białej (o 20-30% wyższy, niż w pozostałych grupach). Odkrycie potwierdziły także przeprowadzone testy. Dzieci z pierwszej grupy lepiej mówiły, identyfikowały informacje wizualne, dobrze kontrolowały swoje umiejętności motoryczne. Dodatkowo dzieci, które były karmione kilka lat radziły sobie lepiej, niż dzieci, które karmiono krócej, niż 12 miesięcy. Różnice były widoczne zwłaszcza w odniesieniu do motoryki małej i dużej u dzieci.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj