Mocz pierwotny. Co o nim wiemy i jakie funkcje spełnia w naszym organizmie?

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

W organizmie układ moczowy spełnia głównie funkcje oczyszczające. Odpowiedzialny jest za usuwanie szkodliwych substancji powstających na skutek przemiany materii, jego zadaniem jest także dbanie o utrzymanie stałego stężenia i składu płynów ustrojowych. To wszystko jest możliwe dzięki prawidłowej produkcji moczu, jego przechowywaniu i wydalaniu. W skład układu moczowego wchodzą m.in. nerki – tu wytwarzany jest mocz, który za pomocą przewodów moczowych trafia do pęcherza, następnie do cewki moczowej i zostaje wydalony z organizmu.

Jak powstaje mocz?

Mocz, jak już wiemy, powstaje w nerkach. Znaczenie jego powstawania dobrze określono w artykule - https://www.dbajonerki.pl/o-nerkach/nerki-w-ukladzie-moczowym "zadaniem układu moczowego jest usuwanie (...) zbędnych substancji powstających w wyniku przemiany materii".

Jednak, aby do tego doszło organizm musi przejść przez cały proces z tym związany. Mechanizm powstawania moczu dzieli się na trzy etapy, które następują po sobie i warunkują prawidłową pracę układu moczowego.

  • Pierwszy etap – to wstępna filtracja krwi. Dzięki niej wychwytywane są szkodliwe produkty i substancje przemiany materii. W efekcie otrzymujemy tzw. mocz pierwotny, który składa się w przede wszystkim z wody oraz, w mniejszej części, z węglowodanów i soli mineralnych.
  • Drugi etap – tu zachodzi zwrotne wchłanianie (resorpcja) wody i substancji, które organizm może jeszcze wykorzystać. W trakcie tego procesu mocz pierwotny ulega zagęszczeniu i traci część swojej początkowej objętości.
  • Trzeci etap – tak zwana sekrecja. Mocz przechodzi przez kanaliki nerkowe nefronów i wchłania substancje toksyczne oraz te zbędne dla organizmu.

W efekcie tworzy się mocz ostateczny, który zostaje wydalony z organizmu.

Mocz ostateczny

Powstaje dzięki prawidłowej pracy układu moczowego. Ilość wydalanego moczu nie jest dokładnie określona, ponieważ zależy ona od różnych czynników, m.in. od tego, ile przyjmujemy dziennie płynów. W prawidłowy skład moczu wchodzą:

  • woda,
  • azotowe związki przemiany materii,
  • sole mineralne,
  • minimalne ilości innych składników m.in. te, które odpowiadają za kolor moczu.

Badanie moczu

Skład podstawowy moczu zawsze powinien być taki sam. Podstawowym badaniem, które każdy z nas powinien wykonywać przynajmniej raz do roku, a które może zdiagnozować wiele schorzeń, jest badanie moczu. Każde odchylenia od normy powinny być konsultowane z lekarzem.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj