Modyfikowanie DNA nienarodzonych dzieci może być niebezpieczne

Kategorie: 

freeimages.com

Wprowadzanie zmian w DNA ludzkich embrionów - to granica, która nie powinna zostać przekroczona, twierdzi dr Francis Collins, dyrektor National Institutes of Health. Według niego, sprawa ta budzi poważne kwestie etyczne i zdrowotne. Apeluje o rezygnację z przeprowadzania badań i dokonywania zmian w DNA płodu - podaje BBC.

 

W ostatnich latach genetycy poczynili znaczne postępy w zakresie metod modyfikowania DNA. Niedawno grupa naukowców z Uniwersytetu Sun Yat-sena wymieniła uszkodzony fragmenty DNA, który mógł prowadzić do rozwoju u dziecka talasemii (choroby krwi charakteryzującej się nieprawidłowościami w procesie syntezy hemoglobiny).


Modyfikacja DNA udała się w 7 przypadkach na 86 prób. Jednak, choć udało się wyeliminować wadliwe elementy, w genomie pojawiały się inne mutacje. W rezultacie zarodki nie były zdolne do życia. To wyraźnie pokazuje, jak niebezpieczne jest rozwijanie technik modyfikacji ludzkiego genomu. Jeśli chodzi zaś o względy etyczne, takie zmiany wpływają na następną generację wbrew ich woli. Dr Marcy Darnovski powiedział, że nie istnieją żadne przesłanki medyczne to rozwoju tej dziedziny medycyny. Jego zdaniem wszystkie dziedziczne choroby genetyczne mogą być eliminowane za pomocą choćby dostępnych obecnie, prewencyjnych badań przesiewowych embrionów.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika Michał

Dr Marcy Darnovski uważa, że

Dr Marcy Darnovski uważa, że "przesiewanie embrionów" jest bardziej etyczne od poprawiania im DNA? Tylko pogratulować.

0
0

Skomentuj