Możliwa alternatywa dla morfiny

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Ból jest sygnałem niezbędnym dla przetrwania i zachowania dobrego zdrowia, jednak jego nasilenie może być również poważnym utrapieniem. Przewlekłe bóle pleców, stawów oraz bóle neuropatyczne mogą uczynić ludzkie życie nie do zniesienia. Najsilniejszym środkiem przeciwbólowym są opioidy, w tym morfina, zapobiegają sygnalizacji przez mózg odczucia bólu.

 

W 2006 roku polipeptyd o nazwie opiorfina został stwierdzony w ludzkiej ślinie przez naukowców z Instytutu Pasteur International w Paryżu. Opiorfina hamuje aktywność receptorów opioidowych, przyczynia się za to do zwiększenia w organizmie enkefaliny (naturalnego środka przeciwbólowego).

 

Opiorfina działa jedynie w miejscach, gdzie aktywuje się ekefalina i nie wpływa na pozostałe systemy nerwowe. Tak więc, w przeciwieństwie do konwencjonalnych opioidów, opiorfina ma działanie miejscowe. Ma to taki sam wpływ na ból, ale bez większych niepożądanych efektów ubocznych, do których można zaliczyć narkomanię, lekomanię, stłumiony oddech.

Stworzono zmodyfikowaną wersję opiorfiny o nazwie STR-324, którą można przyjmować doustnie lub dożylnie. Wykazano, że wstrzyknięcie STR-324 podczas bólu pooperacyjnego prowadzi do działania porównywalnego z działaniem przeciwbólowym morfiny. Do tej pory lek stosowano jedynie na szczurach, ale w tym roku ma on zostać przetestowany na ludziach.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj