Muchy mogą przenosić więcej chorób, niż do tej pory sądzono

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Nie od dziś wiemy, że muchy przenoszą choroby, jednak najnowsze skrupulatne badania ujawniły, że są one znacznie bardziej niebezpieczne niż do tej pory sądzono. Wyniki powstały na podstawie badań przeprowadzonych przez Anę Carolinę Junqueira, profesor genetyki na Uniwersytecie Federalnym w Rio De Janeiro, która wraz ze swoim zespołem naukowym zbadała mikrobiomy 116 much domowych z Brazylii, USA oraz Singapuru.

 

Muchy wykorzystane w badaniach złapano na straganie spożywczym, w publicznym szpitalu, w parku oraz na śmietniku. Pozostałe owady pochodziły z chronionych obszarów amazońskich lasów deszczowych oraz z różnych miejsc hodowli zwierząt.

 

Naukowcy wyodrębnili oraz zsekwencjonowali DNA bakterii z głowy, odwłoku, nóg oraz skrzydeł much. Prof. Junqueira odkryła na muchach aż 33 różne gatunki bakterii, które mogą być szkodliwe dla ludzi. Szczególnie popularne okazały się być bakterie o nazwie Helicobacter pyroli, które mogą powodować między innymi wrzody żołądka, zwiększać ryzyko raka żołądka oraz chłoniaka typu MALT. 

H. pylori znaleziono na 15 z 116 much. Jest to spore zaskoczenie dla badaczy, ponieważ muchy nie były do tej pory uważane za nosicieli tej bakterii. Jest to mechanizm przeoczony przez lekarzy, który może skutkować wywołaniem epidemii.

 

Inny badacz, Stephan Schuster z Uniwersytetu Technologicznego Nanyang w Singapurze informuje o własnych spostrzeżeniach na temat przenoszenia chorób przez muchy. Nogi i skrzydła owadów to największe składowisko drobnoustrojów, które mogą być z łatwością przenoszone z miejsca na miejsce.

 

W świetle najnowszych badań warto zwrócić większą uwagę na kontakt spożywanej przez nas żywności z muchami. Najbliższe miesiące nie stanowią aż takiego problemu, jednak od wiosny powinniśmy obrać nową taktykę w zabezpieczaniu naszych posiłków.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj