Na bazie zielonej herbaty opracowano skuteczny lek na nadwrażliwość zębów

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Nadwrażliwość zębów jest popularną dolegliwością, która powoduje ostry ból, na przykład przy piciu gorących lub zimnych napojów. W związku z tym opracowano nowy środek z zastosowaniem polifenoli pozyskanych z zielonej herbaty, który ma leczyć ten problem.

 

Nadwrażliwość zębów występuje, gdy naruszeniu uległa ochronna warstwa szkliwa, odsłaniając zębinę, która ochrania miazgę zęba przed wpływem szkodliwych czynników. Zębina jest bardzo wrażliwa na bodźce – w tym zmianę temperatury, na którą reaguje bólem.

 

Obecnie dostępne leczenie nadwrażliwości zębów polega na zatykaniu lub zamykaniu kanalików zębiny przy użyciu specjalnych środków. Jednak materiały te nie są wystarczająco odporne i zwykle tylko chwilowo rozwiązują problem. 

Opracowano nowy preparat przy użyciu galusanu epigallokatechiny (EGCG), który naturalnie występuje w zielonej herbacie. Aktywny polifenol skutecznie zwalcza nadwrażliwość zębów, ponieważ jest odporny na pH śliny, wykazuje także wyższą wytrzymałość względem uszkodzeń mechanicznych. Substancja przygotowana przez badaczy uwalnia EGCG przez 96 godzin, a testy wykazały, że biomateriał skutecznie zamyka kanaliki zębiny.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)

Skomentuj