Na czym polega paraliż senny?

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Paraliż senny jest nadal trudnym do zrozumienia stanem, mimo tego, że prawie każdy człowiek chociaż raz doświadczył go w ciągu swojego życia. Doznanie może trwać od kilku sekund do kilku minut i jest wyjątkowo przerażające. Co ciekawe, osoby często doświadczające paraliżu sennego twierdzą, że po pewnym czasie można nawet nauczyć się go kontrolować.

 

Paraliż senny może wystąpić podczas głębokiego snu, ale także podczas zasypiania. Zwykle wiąże się to z uczuciem głębokiego niepokoju, na przykład wyczuwaniem czyjejś obecności w tym samym pomieszczeniu i jednoczesną niezdolnością do wykonania jakiegokolwiek ruchu. 

 

Badania przeprowadzone w 2011 roku na ponad 36 tysiącach osób wykazały, że około 8% ludzi doświadcza paraliżu sennego co najmniej raz w życiu. Szczególnie często dolegliwość ta występuje u osób z problemami natury psychicznej.

 

British National Health Service twierdzi, że sam paraliż senny nie jest szkodliwy dla naszego zdrowia, choć może być bardzo przerażający. Główne objawy paraliżu sennego to bycie świadomym swojego otoczenia przy jednoczesnej niemożliwości poruszenia się, ani wydania z siebie jakiegokolwiek dźwięku. Wiele osób doświadcza wówczas także trudności w oddychaniu, mając wręcz wrażenie, że ich klatka piersiowa się zapada.

Naukowcy sądzą, że paraliż senny występuje najczęściej podczas najgłębszej fazy snu. Chociaż u większości osób nie jest to częste zjawisko, to jeśli występuje ono regularnie, warto skonsultować się z lekarzem. Tego rodzaju zakłócenia snu mogą być bardzo wyczerpujące i nie powinno się ich bagatelizować.

 

Specjaliści zalecają osobom, które zmagają się z częstymi paraliżami sennymi unikanie picia alkoholu oraz palenia papierosów przed pójściem spać. Pomóc może także regularne wysypianie się. Inne warunki sprzyjające doświadczeniu paraliżu sennego to spanie na plecach oraz chorowanie na bezdech senny.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika świadomościowypiotr

Jak ciało chce się ruszać a

Jak ciało chce się ruszać a mózg dokonuje czynności leczniczych czyli takich jak np. usuwanie neuronów niechcianych przez inne neurony to występuje paradox i mózg ma wtedy kilka zadań naraz, skutkuje to chyba psychozą albo jakimiś chorobami psychicznymi. Moim zdaniem paraliż senny ma za zadanie oddzielić ten paradox od siebie żeby mózg albo neurony wiedziały albo były świadome tego jakie inne neurony albo informacje w nich zawarte należy usunąć. To by wyglądało tak że komórki wysyłają do mózgu sygnał że się chcą ruszać a mózg ma za zadanie określić jaki to ma być ruch i czy jest potrzebny a w razie konieczności stworzyć potrzebę tego ruchu, jeśli mózg jest nie zdolny do takiej rzeczy to występuje paradox, naprawianie tego (na siłe) czyli innym ruchem  pogłębia stan paradoxu

0
0
Portret użytkownika piotr

Ja potrafie jak jestem w tym

Ja potrafie jak jestem w tym stanie wyjść z ciała i chodzę wtedy po mieszkaniu ,ale często próbuję się obudzić  co sprawia dużo problemów .Najważniejsze to się nie bać i nie panikować bo strach paralużuje i nie możemy się kontrolować a gdy jesteśmy na luzie to łatwo wyjść z ciała i różne fantazje spełniać Smile

0
0

Skomentuj