Na dłoniach dzieci palaczy mogą znajdować się duże ilości nikotyny

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Jeśli jesteś palaczem i posiadasz dzieci musisz wiedzieć, że narażasz je na niebezpieczeństwo. Nie chodzi o samo aktywne palenie przy pociechach. Znaczne ilości niktotyny pozostają na przedmiotach lub powierzchniach zanieczyszczonych pozostałościami dymu tytoniowego, odkryli naukowcy.

 

 

 

Na potrzeby badania Cincinnati Children's Hospital Medical Center zebrano grupę 25 dzieci. Badacze oprócz szkodliwej nikotyny na rękach odkryli u maluchów w ich ślinie również chorobotwórczy związek chemiczny – kotyninę.  Narażanie dzieci na kontakt z tymi substancjami grozi problemami zdrowotnymi, takmi jak infekcje dróg oddechowych oraz uszu. U osób chorych na astmę przyczyniają się do częstszych i ostrzejszych ataków. Mają wpływ także na inne choroby i niemowląt i dzieci, jak donosi Amerykańskie Centrum Kontroli Chorób.

"Rodzice myślą może, że gdy nie palą obok dzieci to wszystko jest w porządku, ale to nie jest argument. Te odkrycia podkreślają, że jedynym bezpiecznym sposobem, aby chronić dzieci przed narażeniem dymu jest rzucenie i zakazanie palenia papierosów w domu" - mówi Melinda Mahabee-Gittens z Cincinnati Children’s Hospital w Stanach Zjednoczonych.

Poprzednie badania wykazały, że nieustępliwy osad z biernego palenia występuje w w kurzu, na domowych powierzchniach, ubraniach palaczy oraz innych obiektach domowych np. zabawkach. Dzięki tym badaniom może uda się przekonać rodziców do porzucenia nałogu i zwrócić im uwagę na to jaką krzywdę wyrządzają swoim dzieciom.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)

Skomentuj