Na podstawie 6 pytań można stwierdzić ADHD u dorosłej osoby

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Według niedawnych badań opublikowanych w czasopiśmie JAMA Psychiatry, dorosłe przypadki nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD) są powszechnym zjawiskiem, choć najczęściej nie są rozpoznawane.

 

Odnotowano wzrost liczby osób dorosłych z rozpoznanym ADHD, co wcześniej było uważane za niezwykle rzadkie. Naukowcy szacowali, że od 2 do 5 % populacji zmaga się z tym stanem, jednak najnowsze badania sugerują, że ADHD w wieku dorosłym może być znacznie bardziej powszechne.

 

Aby lepiej diagnozować przypadki, badacze opracowują nową listę pytań, które będą częścią wywiadu z pacjentem. Pytania zostały opracowane w oparciu o najnowszą definicję przypadłości i brzmią następująco:

1. Jak często masz kłopoty z koncentracją na tym, co mówią ludzie, nawet jeśli mówią bezpośrednio do ciebie?

2. Jak często zmieniasz miejsce na spotkaniach lub w innych sytuacjach, w których zostało one wyznaczone?

3. Jak często masz trudności z odpoczynkiem i relaksem kiedy masz czas dla siebie?

4. Podczas rozmowy, jak często zdarza ci się kończyć zdania ludzi, z którymi rozmawiasz?

5. Jak często odkładasz rzeczy na ostatnią chwilę?

6. Jak często polegasz na tym, że inni ludzie mają kontrolę nad twoimi obowiązkami?Na każde pytanie można odpowiedzieć: nigdy, rzadko, czasem, często i bardzo często. Odpowiedzi zostają przekształcane w wynik liczbowy, który naukowcy używają do wyznaczania ADHD (nie wszystkie pytania mają tę samą wartość).

 

W trakcie opracowywania i testowania nowej skali, autorzy stwierdzili, że około 8,2 % dorosłych ludzi zmaga się z ADHD. Niemniej, nowy kwestionariusz nie jest bezbłędnym wskaźnikiem, a specjaliści twierdzą, że obecna definicja przypadłości może być nadal niewystarczająca.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika MAniek

Przecież lekarz-naukowiec,

Przecież lekarz-naukowiec, który wymyślił ADHD przyznał się oficjalnie do tego, że to był jedynie jego wymysł na określone potrzeby, a tu się uskutecznia jakieś bzdury ? WOW. Ktoś tu nie jest na  bieżąco i indoktrynuje bzdurami społeczeństwo.

0
0

Skomentuj