Na podstawie badań mózgu można stwierdzić o czym śni pacjent

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Neurolodzy z Uniwersytetu Wisconsin-Madison zbadali stan snu 46 osób, monitorując aktywność ich mózgu podczas snu. Po przebudzeniu proszono uczestników o opisywanie swoich doświadczeń sennych, jeśli je pamiętali.

 

W większości przypadków, jeśli badana osoba miała jakiś sen, aktywność mózgu wskazywała na stan czuwania. Na przykład, jeśli sny dotyczyły konkretnych twarzy, aktywność mózgu była identyczna, jak w przypadku zaangażowania w rozpoznawanie twarzy na jawie.

 

Dr Francesca Siclari wyjaśnia, że można skutecznie przewidzieć o czym śni dana osoba, na podstawie obserwacji aktywowania się konkretnych obszarów w mózgu. Udało się zidentyfikować obszary mózgu, które odpowiadają na konkretne treści snu, na przykład twarze, ruch, mowa.

W badaniu odkryto również obecność wysokiego skoku w pracy kory tylnej części mózgu podczas snu. Ten obszar mózgu jest zazwyczaj zaangażowany w wizualizację oraz doświadczenia przestrzenne i zmysłowe. Na podstawie aktywności tej części mózgu można jednoznacznie stwierdzić, czy badana osoba ma sen, czy nie.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj