Na świecie istnieje 28 tysięcy gatunków roślin o właściwościach leczniczych

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Raport naukowców z Królewskich Ogrodów Botanicznych w Kew wskazuje na to, że współczesna medycyna ma możliwość korzystać z ponad 28 tysięcy roślin, które wykazują właściwości lecznicze.

 

Rośliny o właściwościach leczniczych są nadal podstawową formą opieki zdrowotnej dla milionów ludzi w wielu częściach Afryki, Azji oraz Ameryki Południowej. Mimo że popularność naturalnych środków nadal rośnie, to badacze twierdzą, że wykorzystuje się jedynie 16 % z nich.

Wiele z nowoodkrytych roślin jest już zagrożone wyginięciem, głównie z powodu zmian klimatycznych oraz pożarów. Z jednej strony niepokojący jest fakt niedocenienia właściwości farmaceutycznych roślin, z drugiej strony jednak stosowanie środków roślinnych może być niebezpieczne dla zdrowia, gdy nie zna się ich pełnych efektów.

 

Dwa z najważniejszych leków, stosowanych w zwalczaniu malarii, wykorzystuje substancje z roślin, jednak lokalnie stosuje się także wiele innych, które nie radzą sobie z pasożytem, a mogą wywoływać niebezpieczne efekty uboczne.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj