Nadchodzi epidemia krótkowzroczności wśród dzieci i nastolatków na świecie

Image

Źródło: tylkomedycyna

Do połowy XXI wieku liczba krótkowzrocznych nieletnich na świecie może sięgnąć 740 milionów. Taki niepokojący wniosek płynie z najnowszych badań chińskich naukowców, opublikowanych w prestiżowym czasopiśmie "British Journal of Ophthalmology".

 

 

Zespół ekspertów pod kierownictwem profesora Chen Yajuna z Uniwersytetu Sun Yat-sen Zhongshan przeanalizował dane z prawie 300 badań przeprowadzonych w 50 krajach na 6 kontynentach. Wynika z nich, że obecnie około 1 na 3 dzieci i nastolatków na świecie cierpi na krótkowzroczność. Jednak do 2050 roku ta liczba może wzrosnąć do ponad 740 milionów.

 

Naukowcy tłumaczą, że w ostatnich dekadach odsetek krótkowzrocznych nieletnich rósł w zastraszającym tempie. W latach 90. XX wieku wynosił on około 24%, w 2010 roku wzrósł do 30%, a w 2022 roku sięgnął już 36%. Szczególnie niepokojący jest fakt, że wśród nastolatków problem ten dotyczy aż 54% z nich.

Image

Największe odsetki krótkowzrocznych dzieci i młodzieży odnotowano w Japonii (85%), Korei Południowej (73%) oraz Rosji (46%). Zdaniem ekspertów, tendencja ta będzie się utrzymywać, a do 2050 roku aż 39,8% nieletnich na świecie będzie wymagało korekcji wzroku.

 

Naukowcy podkreślają, że należy to wziąć pod uwagę przy opracowywaniu globalnych strategii walki z krótkowzrocznością. Krótkowzroczność, oprócz problemów z widzeniem, może prowadzić do poważniejszych schorzeń oczu, takich jak jaskra czy zaćma. Dlatego tak ważne jest wczesne wykrywanie i leczenie tej przypadłości.

 

Ocena: