Nadciąga muchokalipsa! Muchy domowe mogą przenosić koronawirusa SARS-COV-2

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Jak donosi nowy artykuł w czasopiśmie naukowym Scientific Reports, badacze natrafili na pierwszy znany przypadek SARS-COV-2 u much domowych. Zarażone osobniki zostały znalezione nieopodal dwóch szpitali w irańskim mieście Shiraz.

 

Zespół badawczy był złożony z naukowców z Research Center for Health Sciences, irańskiego Centrum Badań Mikrobiologii Klinicznej oraz Jednostki Chorób Zakaźnych Uniwersytetu Nauk Medycznych w Shiraz. Po przeprowadzeniu stosownej dezynfekcji, blisko 156 próbek zostało poddane testom PCR, naukowcy ustalili, że spośród schwytanych owadów, 75% próbek było zarażone wirusem SARS-COV-2. 

Co ciekawe, po powtórnym zdezynfekowaniu much, wszystkie próbki miały wynik negatywny. Jest to pierwszy dowód na to, że muchy mogą przenosić koronawirusa zarówno w sposób mechaniczny, jak i biologiczny. Zgodnie ze słowami badaczy:

Biorąc pod uwagę, że Covid-19 jest nową, śmiertelną i wysoce zaraźliwą chorobą, większość krajów koncentruje się bardziej na zapobieganiu, kontrolowaniu i leczeniu pacjentów. Dlatego też wiele różnych aspektów epidemiologicznych tego nowego wirusa i mechanizmów jego przenoszenia jest nieznanych ludziom.

W niektórych krajach dotkniętych chorobą w ciepłych porach roku temperatura wzrasta, co prowadzi do wzrostu populacji much domowych i innych much synantropijnych. Jeżeli te owady mogą wejść w cykl przenoszenia choroby i odegrać rolę w mechanicznym przenoszeniu choroby, bardzo utrudni to kontrolę choroby, a system opieki zdrowotnej stanie przed bardzo poważnym wyzwaniem

Odpowiedzialność za walkę z tym problemem, zdaniem badaczy ponoszą decydenci polityczni operujący w ramach krajowych ministerstw zdrowia. Przypomnieli oni również, że pozyskane przez nich wyniki nie są ostateczne i konieczne są kolejne badania w laboratorium i w terenie. Tylko wtedy, społeczność naukowa pozna dokładną rolę tych owadów w przenoszeniu tego śmiertelnie uniwersalnego wirusa.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj