Nadmiar cukru w diecie może prowadzić do chorób psychicznych

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Nowe badania dowodzą, że spożywanie zbyt dużych ilości cukru może zwiększyć ryzyko długoterminowych chorób psychicznych u mężczyzn. Naukowcy odkryli, że mężczyźni spożywający ponad 67 gramów cukru dziennie (w słodzonym jedzeniu oraz w napojach) częściej doświadczali niepokoju, depresji i innych zaburzeń psychicznych, w porównaniu z mężczyznami o niższym dziennym spożyciu cukru.

 

Według Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) osoby dorosłe w wieku 20 lat i wyższym zużywają około 13% całkowitego dziennego zapotrzebowania kalorycznego jedynie na cukier, w większości dodawany do słodkich napojów, a także w postaci słodkich przekąsek.

 

Spożywanie zbyt dużej ilości cukru może prowadzić do zwiększonego ryzyka wielu problemów zdrowotnych, w tym otyłości, cukrzycy typu 2, chorób serca i próchnicy zębów. Okazuje się również, że spożywanie dużej ilości cukru często współwystępuje z depresją.

Na podstawie przeprowadzonych badań naukowcy stanowczo odradzają posilania się słodyczami w celu poprawy humoru, ponieważ może to wyrządzić więcej szkody niż pożytku.

„Osoby z obniżonym nastrojem mogą jeść słodzone posiłki w celu załagodzenia negatywnych uczuć, jednak słodycze wywołują pozytywne uczucia jedynie przez krótki okres czasu. Nasze badania dowodzą za to, że spożywanie słodyczy może mieć negatywny wpływ na zdrowie psychiczne w długoterminowej perspektywie” – twierdzi Anika Knüppel z Instytutu Epidemiologii i Zdrowia Publicznego na University College w Londynie.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj