Nadmiar manganu obniża inteligencję u dzieci

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Nowe badania, opublikowane w czasopiśmie naukowym NeuroToxicoogy sugerują, że nadmierna ekspozycja na mangan znajdujący się w powietrzu może mieć niekorzystny wpływ na rozwój układu nerwowego dzieci. Stwierdzono, że dzieci narażone na ten pierwiastek chemiczny posiadają niższe IQ.

 

Nowe badanie, przeprowadzone przez dr Erin Haynes, profesor z Uniwersytetu Medycznego w Cincinnati, zostało przeprowadzone wśród mieszkańców East Liverpool – miasta, w którym stężenie manganu w powietrzu znacznie przekraczało normy ustalone przez Agencję Ochrony Środowiska Stanów Zjednoczonych (EPA).

 

Mangan jest niezbędnym dla ludzi pierwiastkiem chemicznym, kluczowym między innymi dla rozwoju mózgu. Jednak EPA ostrzega, że metal w nadmiarze może być toksyczny. Istnieją badania, które wykazały, że przewlekła ekspozycja na mangan w powietrzu koreluje z podobnymi do choroby Parkinsona zmianami neurologicznymi – zwłaszcza u mężczyzn powyżej 50 roku życia. 

Dziś okazuje się, że dzieci i młodzież także są zagrożone, ponieważ wdychanie zanieczyszczonego manganem powietrza może wpływać negatywnie na ich zdolność nauki i zachowanie. W mieście East Liverpool znajduje się spalarnia odpadów, która odpowiada za wysokie stężenie manganu w powietrzu, dlatego zdecydowano się na długoterminowe badania na tym rejonie.

 

Przeprowadzono analizę próbek krwi i włosów 106 dzieci w wieku od 7 do 9 lat w okresie od marca 2013 roku do czerwca 2014 roku. Młodzi uczestnicy otrzymali także do wypełnienia specjalne kwestionariusze, które badacze wykorzystali do oceny ich inteligencji. Stwierdzono, że wysoki poziom manganu we włosach korelował z niskimi wynikami testów IQ.

„Dzieci mogą być szczególnie podatne na neurotoksyczne działanie otoczenia, ponieważ ich mózgi przechodzą przez dynamiczny proces rozwoju i wzrostu” – komentuje wyniki dr Erin Haynes.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)

Skomentuj