Kategorie:
Wraz z nadejściem ciepłych dni zwiększa się ryzyko wystąpienia różnych chorób. Najczęściej latem cierpią oczy: promieniowanie UV może uszkadzać siatkówkę oka i powodować rozwój zaćmy (zmętnienie soczewki oka).
Według okulistów, intensywna ekspozycja na promieniowanie UV może wywoływać reakcje alergiczne, w tym swędzenie oczu, zaczerwienienie, łzawienie, obrzęk powiek. Pojawić się może również zapalenie spojówek (bakteryjne i wirusowe). W wyniku zapalenia spojówek może pojawić się owrzodzenie rogówki. Chorobie towarzyszy silny ból, zwiększona wrażliwość na światło i silne łzawienie oczu. Choroba ta wymaga niestety zabiegu chirurgicznego i leczenia antybiotykami.
Promienie słoneczne mogą powodować także pieczenie oczu, zwyrodnienie plamki żółtej (choroba siatkówki, w której dochodzi do zaburzeń czynności widzenia centralnego), może być przyczyną ślepoty i raka. Także "zespół suchego oka" (naruszenie uwodnienia rogówki, powodujące jej wysuszenie i zwiększajace podatność na infekcję) w lecie, to bardzo częste zjawisko. Do najczęstszych objawów zalicza się swędzenie i pieczenie oczu, podrażnienie i zaczerwienienie.
Rozwojowi chorób można zapobiec stosując w ciągu dnia "sztuczne łzy" i zachowując ogólną higienę narządu wzroku. Przy dużym nasłonecznieniu zaleca się również noszenie dobrej jakości okulary przeciwsłoneczne, które ochronią oczy przed promieniowaniem UV. Zaleca się również stosowanie regularnego odpoczynku dla oczu (zamykanie ich na 1-2 minut, kilkukrotnie w ciągu dnia).
Komentarze
Skomentuj