Nadmiar snu skraca oczekiwaną długość życia!

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Naukowcy odkryli związek między zbyt dużą ilością snu a zwiększonym ryzykiem śmierci. Dla dorosłych, zaleca się od sześciu do ośmiu godzin snu każdej nocy. Spanie przez większą ilość czasu może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak udar, niewydolność serca, a nawet przedwczesne ryzyko śmierci.

 

Zespół naukowców prowadzony przez Chuangshi Wanga z Peking Union Medical College przeanalizował dane z 21 krajów, aby sprawdzić, jak nadmiar snu wpływa na zdrowie. Łącznie w badaniu uczestniczyło 116 632 osób w wieku od 35 do 70 lat.

 

Okazało się, że osoby, które śpią więcej niż zalecane osiem godzin dziennie, posiadają większe ryzyko wystąpienia udaru i zawału serca, a ryzyko przedwczesnego zgonu wzrosło u nich o 41%. Badanie wykazało także związek między drzemkami, a zwiększonym ryzykiem przedwczesnego zgonu u osób, które w nocy przesypiają minimum 6 godzin.

 

Badani, którzy spali mniej niż 6 godzin dziennie, również wykazali zwiększone ryzyko chorób sercowo-naczyniowych lub śmierci, jednak w mniejszym stopniu. Ryzyko to było jedynie o 9,4% większe, niż u osób, które śpią pomiędzy 6 a 8 godzin dziennie.

Ze względu na charakter badania, naukowcy nie byli w stanie zidentyfikować dokładnej przyczyny tego stanu rzeczy. Wang ostrzegł również, że badanie ma kilka ograniczeń, ponieważ dane były zgłaszane przez badanych, a nie monitorowane przez zespół naukowców. Ponadto, zespół nie zebrał informacji o zaburzeniach, które mogłyby wpłynąć na sen i zdrowie.

 

Wcześniejsze badania wiązały długość snu z chorobami przewlekłymi. Brak wystarczającej ilości snu zwiększa ryzyko wysokiego ciśnienia krwi, cukrzycy i otyłości. Lekarze zalecacją osobom, które mają problemy ze snem, aby wyeliminować spożycie kofeiny i nikotyny, zwłaszcza przed snem oraz aby unikać korzystania z urządzeń elektronicznych.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj