Nadmierna potliwość: jak sobie z nią radzić?

Kategorie: 

Źródło: Internet

Zaburzenia w regulacji temperatury ciała mogą być oznaką choroby. Nadmierna potliwość jest dla wielu osób dużym problemem, który przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu.

 

Warto poznać kilka faktów związanych z wydzielaniem potu, by móc stwierdzić, czy zaburzenia mają podłoże chorobowe. Czasami w walce z problemem może pomóc konsultacja z lekarzem. Pomocne okazują się również środki regulujące ilość wydzielanego potu, co znacznie poprawia komfort osoby dotkniętej tym nieprzyjemnym problemem.

 

Możliwe przyczyny nadmiernej potliwości

Człowiek dziennie wydziela do jednego litra potu dziennie. W przypadku nadmiernej potliwości ilość ta znacznie się zwiększa, w skrajnych przypadkach nawet dziesięciokrotnie. Ludzkie ciało wydziela pot bez przerwy przez gruczoły potowe, które znajdują się na całym ciele. U osób, które nie mają żadnych zaburzeń związanych z poceniem, pot ma raczej neutralny zapach i składa się głównie z wody. W momencie pojawienia się zaburzeń pot zaczyna wydzielać się w zwiększonej ilości, a jego zapach jest intensywniejszy, co negatywnie wpływa na komfort danej psychiczny danej osoby. Wśród najczęstszych przyczyn nadmiernej potliwości wymienia się:

 

  • Zaburzenia hormonalne, związane np. z nadczynnością tarczycy czy hipoglikemią
  • Cukrzycę.
  • Gruźlicę.
  • Niektóre nowotwory.
  • Zatrucia.
  • Długotrwały stres.

 

Nadmierną potliwość można zaobserwować na całym ciele lub w wybranych miejscach np. na dłoniach, stopach, twarzy czy pod pachami. Zbyt duża ilość wydzielanego potu może pojawiać się np. tylko w nocy. W takim wypadku warto skonsultować się z lekarzem, który na podstawie wywiadu i badań określi przyczynę pocenia się. Zaburzenia termoregulacji mogą mieć podłoże genetyczne. W tej sytuacji pomóc mogą specjalistyczne środki przeciwko poceniu się.

 

Jak poradzić sobie z nadmierną potliwością?

Sposób walki z zaburzeniami termoregulacji zależy od przyczyny problemu. Jeśli nadmierna potliwość jest wynikiem choroby, to konieczna jest konsultacja z lekarzem, który zaleci odpowiednie leczenie. W przypadku wrodzonych problemów z nadmiernym wydzielaniem potu pomocne okazują się reduktory pocenia się. Wśród tego typu produktów polecany jest Etiaxil https://www.apteka-melissa.pl/grupa/etiaxil.html. Z oferty producenta można wybrać różne dezodoranty, między innymi dla osób z wrażliwą skórą o umiarkowanym poziomie nadmiernej potliwości czy silniejszy antyperspirant Strong, radzący sobie w przypadkach silnych zaburzeń termoregulacji.

 

Chlorek glinu zawarty w dezodorancie zapobiega wydostawaniu się potu na powierzchnię skóry. Bezwonna formuła kosmetyku pozwala na jednoczesne używanie ulubionych perfum czy dezodorantu. Odpowiednia higiena ciała w połączeniu ze specjalistycznym antyperspirantem pozwoli cieszyć się suchą i pachnącą skórą nawet przez tydzień. Dezodorant stosuje się na noc, kiedy to gruczoły potowe są najmniej aktywne. Rano wystarczy umyć pachy wodą i mydłem. Początkowo zalecana jest codzienna aplikacja kosmetyku, by stopniowo zmniejszać ją do maksymalnie trzech razy w tygodniu.

 

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika konrad

Jonoforeza działa na wszystko

Jonoforeza działa na wszystko, ja stosuję na plecy i klatkę piersiową, rezultaty są tak znakomite, że na twarz też musi działać idealnie.

0
0
Portret użytkownika Kasper

Ktos wie cos więcej na temat

Ktos wie cos więcej na temat jonoforezy na pocenie? dużo o tym słyszę ale chciałbym kilka słów o tym od kogoś kto to stosuje, ja strasznie pocę się na twarzy, można to stosować na twarz?

0
0

Skomentuj