Nadużywanie alkoholu zmienia nasze geny

Kategorie: 

Źródło: Pixabay

Najnowsze badania pokazują, że nadmierne spożywanie alkoholu może powodować długotrwałe zmiany genetyczne, które dodatkowo zwiększają pociąg do napojów alkoholowych i prowadzą do uzależnienia. Wyniki pojawiły się na łamach czasopisma Alcoholism: Clinical & Experimental Research.

 

Naukowcy z Uniwersytetu Stanowego Rutgersa i Szkoły Medycznej na Uniwersytecie Yale'a skupili się na dwóch konkretnych genach, zaangażowanych w kontrolę zachowania, związanego z piciem alkoholu. Są to PER2, który wpływa na zegar biologiczny ludzkiego organizmu, oraz POMC, który reguluje nasz system reakcji na stres.

 

Badacze przydzielili uczestników badania do trzech grup, w zależności od ilości spożywanego alkoholu. Naukowcy odkryli zmiany zachodzące we wspomnianych dwóch genach w wyniku procesu, zwanego metylacją, oraz redukcję ekspresji genów. Zmiany te zaobserwowano wśród osób, które spożywały wysokie i skrajnie wysokie ilości alkoholu. W pierwszej grupie, reprezentującej osoby o umiarkowanym spożyciu alkoholu, nie zauważono takich zmian.

Podczas eksperymentu, naukowcy przedstawiali ochotnikom zdjęcia o charakterze stresującym, neutralnym lub powiązanym z alkoholem, a także pokazywali im pojemniki z piwem, częstowali nim i oceniali motywację do picia. Wykazano, że zmiany w genach, związanych z nadmiernym piciem alkoholu, miały związek z większą ochotą na alkohol.

Wyniki badań docelowo pomogą identyfikować biomarkery, które pomogą przewidzieć indywidualne ryzyko popadnięcia w alkoholizm. Nawiasem mówiąc, kolejny raz dowiadujemy się, że niskie lub umiarkowane spożycie alkoholu nie jest złe dla naszego organizmu.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj