Nadużywanie mediów społecznościowych upośledza zdolność do podejmowania decyzji

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Naukowcy odkryli związek między nadmiernym korzystaniem z mediów społecznościowych a nieprawidłowym podejmowaniem decyzji. Cecha ta zwykle przypisywana jest osobom uzależnionym od hazardu i narkotyków.

 

Badacze twierdzą, że jest to pierwsze badanie, które analizuje związek między nadmiernym używaniem mediów społecznościowych a podejmowaniem ryzykownych decyzji. Wyniki zostały opublikowane w Journal of Behavioral Addictions.

 

Naukowcy z Michigan State University przebadali 71 uczestników i ocenili ich nawyki dotyczące mediów społecznościowych za pomocą Bergen Facebook Addiction Scale (BFAS), pierwszej psychologicznej skali, mierzącej uzależnienie od Facebooka, opracowanej przez naukowców z Norwegii. Wszyscy uczestnicy wzięli także udział w tzw. zadaniu hazardowym (Iowa Gambling Task), aby ocenić ich podejmowanie decyzji.

Podczas badań okazało się, że uczestnicy, którzy przyznali się do nadmiernego korzystania z serwisów społecznościowych, osiągali gorsze wyniki w zadaniu hazardowym.

 

Naukowcy nie badali, dlaczego uczestnicy, którzy przyznali się do nadmiernego korzystania z mediów społecznościowych, wykazywali się kiepskim podejmowaniem decyzji podczas testu hazardowego, jednak warto się przyjrzeć tej korelacji. Upośledzenie osądu jest często cechą osób cierpiących na zaburzenia związane z zażywaniem substancji psychoaktywnych.

 

Naukowcy mają nadzieję, że badanie może pomóc w zauważeniu i reagowaniu na problem nadmiernego korzystania z mediów społecznościowych, zwłaszcza wśród młodych ludzi.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj