Nagły kryzys finansowy zwiększa szanse na przedwczesną śmierć

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Kryzys finansowy, którego możemy doświadczyć w dorosłym życiu, może zwiększyć szanse na przedwczesną śmierć. Dorośli w średnim wieku, którzy gwałtownie stracą swoje oszczędności, posiadają zwiększone ryzyko przedwczesnego zgonu.

 

W eksperymencie, który trwał przeszło dwie dekady, wzięło udział prawie 9000 osób, a średni wiek uczestników wynosił 55 lat. 9 procent wszystkich badanych było zadłużonych na początku badania. Podczas jego trwania 28 procent osób utraciło co najmniej 75 procent swojego majątku w ciągu zaledwie dwóch lat. Średnia strata wynosiła 100 tys. dolarów.

W trakcie badania zmarło blisko 3 tysiące osób, a naukowcy odkryli, że osoby, które doświadczyły kryzysu finansowego, umierały o 50 procent częściej niż pozostali uczestnicy.

 

Analiza zawiera ważne punkty dotyczące powiązań między finansami a dobrobytem, ​​szczególnie gdy wcześniejsze badania sugerują, że niższe dochody i nierówności majątkowe wiążą się z krótszą oczekiwaną długością życia.

„Badanie to nie dowodzi, że utrata pieniędzy bezpośrednio powoduje choroby i śmierć. Pokazuje jedynie, że ma to długofalowy wpływ na długość życia” - powiedział Alan Garber z Uniwersytetu Harvarda.

Wcześniejsze badania sugerowały również, że nagła utrata finansów może przyczynić się do lęków, depresji, wysokiego ciśnienia krwi i innych zaburzeń.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj