Najczęstsze infekcje ucha – jak z nimi walczyć?

Kategorie: 

Źródło: Adobestock

Dolegliwości związane z infekcjami uszu potrafią bardzo dać się we znaki. Każda przypadłość jest inna, dlatego zawsze wymaga rozpoznania i dobrania odpowiednich do etiologii metod leczenia. Infekcje ucha można podzielić ze względu na ich umiejscowienie: dotyczące ucha zewnętrznego – małżowiny usznej, zewnętrznego przewodu słuchowego i zewnętrznej błony bębenkowej oraz ucha środkowego – dotykające błonę, jamę bębenkową, kosteczki słuchowe, trąbkę słuchową, a także część okienka owalnego. Jak radzić sobie z infekcją ucha zewnętrznego i środkowego?

 

Bakterie, wirusy czy grzyby? Zapalenie ucha zewnętrznego

Dolegliwości uszu mogą mieć niegroźne podłoże. Jednak z uwagi na to, że narząd słuchu jest delikatny, a przebieg chorób infekcyjnych w tym obszarze nie należy do najprzyjemniejszych doświadczeń, zawsze lepiej jest zdiagnozować chorobę u specjalisty i zapobiegać ewentualnemu jej rozwojowi. Infekcje, które toczą się w obszarze ucha zewnętrznego mogą być wywoływane przez wirusy, bakterie i grzyby. Infekcjom bakteryjnym zwykle towarzyszy ból zogniskowany w okolicach małżowiny usznej. Może również wystąpić obrzęk oraz podwyższona temperatura. Charakterystyczne dla zapalenia ucha zewnętrznego jest to, że zazwyczaj występuje ono po obu stronach. Wśród zakażeń bakteryjnych wymienia się między innymi zapalenie gronkowcowe, czyraczność, złośliwe zapalenie ucha zewnętrznego czy dolegliwość nazywaną uchem pływaka. Ta ostatnia szczególnie często pojawia się w okresie letnim i ma związek z zakażeniem bakterią występującą w zbiornikach wodnych: Pseudomonas aeruginosa. Ból ucha zwykle jest wówczas następstwem przeziębienia. W nasilonych przypadkach zakażeń bakteryjnych konieczne jest podanie antybiotyku.

Zapalenia wirusowe

Bakteryjnym infekcjom ucha zewnętrznego mogą towarzyszyć również infekcje wirusowe. Przykładem takiej infekcji jest półpasiec uszny. Powodowany przez wirus VZV charakteryzuje się wykwitami skórnymi, pojawiającymi się na małżowinie usznej oraz przewodzie słuchowym. Następstwem półpaśca może być podrażnienie nerwu twarzowego. W leczeniu doraźnym stosuje się lek przeciwwirusowy: acyklowir.

Zapalenie ucha środkowego: ibuprofen czy antybiotykoterapia?

Infekcje ucha środkowego dzieli się na trzy rodzaje: ostre, przewlekłe oraz wysiękowe. Nader często do zapaleń ucha środkowego dochodzi w następstwie infekcji górnych dróg oddechowych. Zapalenie dotyka w szczególności dzieci. Te mniejsze mają niewystarczająco dobrze wykształcony układ odpornościowy. Zaś te większe narażone są bardziej na działanie drobnoustrojów.

Leczenie zapalenia uszu jest leczeniem objawowym. Należy zwalczyć przede wszystkim ból oraz stan zapalny, dlatego podaje się ibuprofen. Zaleca się także pozostanie w domu przez co najmniej tydzień od wystąpienia objawów chorobowych. W przypadku gdy chorobie towarzyszy wysoka gorączka, wysięk z ucha, zapalenie występuje obustronnie, konieczne może być podanie antybiotyku. Przy zapaleniu ucha środkowego zwykle jako pierwszy antybiotyk podawana jest amoksycylina.

Nieleczony ból ucha może prowadzić do poważnych powikłań. Infekcje, które są niezdiagnozowane, a co za tym idzie, nieeliminowane, odpowiadają za rozwój chorobowy, którego następstwem może być pogłębienie stanu zapalnego, wysoka gorączka, a w konsekwencji nawet problemy ze słuchem. Dlatego istotne jest, aby w przypadku problemów z uszami skonsultować się z laryngologiem lub internistą, który zdiagnozuje problem i dobierze właściwe metody leczenia.

Warto przeczytać również: https://www.fonix.pl/bol-uszu/infekcje-uszu-postepowanie/

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Komentarze

Skomentuj