Najczęstsze przyczyny kataru u dziecka

Kategorie: 

Źródło: Dreamstime.com

Spośród wielu objawów chorób układu oddechowego u dzieci, do najczęstszych należy katar, zwany także nieżytem nosa. Jego najczęstszą przyczyną jest popularne zwłaszcza okresie jesienno-zimowym przeziębienie, które jest chorobą wirusową. Ostry wirusowy nieżyt nosa trwa zwykle kilka dni i nie wymaga specjalnego leczenia. Katar może być także objawem alergii lub przewlekłego zapalenia zatok przynosowych. Przewlekły katar u dziecka jest bardzo częstą dolegliwością maluchów uczęszczających do przedszkoli lub żłobków – mają one tam kontakt z wieloma czynnikami chorobotwórczymi.

 

Katar u dziecka

Ostry nieżyt nosa (nazywany także przeziębieniem) u dziecka jest najczęściej wywoływany przez różnego rodzaju wirusy. Jest to jedno z najczęściej występujących schorzeń. Objawy są stosunkowo charakterystyczne – choroba może rozpocząć się gorączką, występuje ból gardła, kaszel oraz nieżyt nosa – zwykle obfity, wodnisty, śluzowy, któremu może towarzyszyć uczucie zatkanego nosa. Młodsze dzieci są niespokojne, występuje u nich brak apetytu, problemy ze snem (wywołane przez utrudnione oddychanie przez nos), a czasem wymioty (ze względu na połykanie spływającej z nosa wydzieliny). Przeziębienie trwa kilka dni i zazwyczaj nie wymaga pomocy lekarskiej. Czasem zdarza, że objawy przedłużają się, pojawia się nawrót gorączki, a wydzielina z nosa staje się gęsta i przybiera żółtą lub zieloną barwę – są to objawy nadkażenia bakteryjnego, które wymaga zastosowania antybiotyku.


Zdarza się, że objawy ostrej infekcji dróg oddechowych ustępują, a katar przedłuża się. Jeśli taka sytuacja ma miejsce przez więcej niż kilka tygodni, mamy do czynienia z katarem przewlekłym. Poza nawracającymi i częstymi przeziębieniami, przewlekły katar u dziecka ma także inne przyczyny: u dzieci często jest wywołany przez alergię (zwykle wziewną, ale w części przypadków także pokarmową), wady rozwojowe górnych dróg oddechowych (na przykład skrzywienie przegrody nosa), przerośnięty migdałek gardłowy (tak zwany trzeci migdał), ciała obce w nosie.


Jak leczyć katar u dziecka
Katar u dziecka wywołany przeziębieniem nie wymaga specjalistycznego leczenia, ponieważ wirusowy nieżyt górnych dróg oddechowych jest chorobą krótkotrwałą, która ulega samoograniczeniu – objawy stopniowo zanikają po kilku dniach. W użyciu jest natomiast szereg preparatów, które łagodzą objawy i poprawiają komfort oddychania małego pacjenta. Należą do nich:

  • Izotoniczne i hipertoniczne roztwory soli fizjologicznej w postaci sprayów i aerozolów, które mają za zadanie oczyścić i nawilżyć jamę nosową, a także zmniejszyć obrzęk śluzówki i objętość wydzieliny;
  • Leki obkurczające naczynia błony śluzowej nosa działające miejscowo – są to leki na katar zawierające substancje obkurczające naczynia, przez co zmniejszają one ilość wydzieliny i usuwają uczucie zatkanego nosa. Są to leki, które można stosować maksymalnie przez kilka dni. Preparaty dla dzieci zawierają najmniejsze stężenie substancji czynnej (0,01%).
  • Glikokortykosteroidy donosowe – które mają zastosowanie w przypadku przewlekłego kataru u dziecka wywołanego przewlekłym zapaleniem zatok przynosowych, alergicznym nieżytem nosa lub polipami nosa. Glikokortykosteroidy mają silne działanie przeciwzapalne i przeciwobrzękowe, dzięki czemu redukują objawy i wspomagają leczenie choroby wywołującej katar.
  • W leczeniu przewlekłego kataru u dziecka o podłożu alergicznym zastosowanie mają także doustne leki przeciwhistaminowe.
  • W celu wspomagania oddychania można zastosować maści i plastry zawierające naturalne olejki eteryczne. Ich intensywny zapach powoduje poprawę drożności nosa, uspokaja, pomaga w zasypianiu. Dostępne są preparaty zawierające między innymi olejek eukaliptusowy i olejek sosnowy.
  • Aerozole i spraye zawierające roztwory wody morskiej także bardzo dobrze nawilżają i oczyszczają. Dostępne preparaty dodatkowo zawierają mikroelementy oraz środki wspomagające (na przykład glicerynę), które mają działanie nawilżające oraz przeciwbakteryjne.

Domowe sposoby na katar u dziecka
Zanim zastosujemy środki lecznicze, warto wypróbować tak zwane domowe sposoby na katar u dziecka, a więc na przykład:

  • Podawanie dziecku dużej ilości płynów – co wspomaga leczenie i powoduje rozrzedzenie wydzieliny. Nawadnianie jest szczególnie istotne kiedy dziecko gorączkuje.
  • Odpoczynek w łóżku, „wygrzewanie się” pod kołdrą.
  • Stosowanie tak zwanych „naturalnych antybiotyków” – miodu, czosnku, imbiru – które wspomagają leczenia poprzez swoje działanie przeciwbakteryjne i stymulujące układ odpornościowy.
  • Utrzymywanie odpowiedniej temperatury i wilgotności powietrza.

W niektórych przypadkach kataru u dziecka, jeśli infekcja przedłuża się, może stać się konieczne zastosowanie antybiotyku. W przypadku wad wrodzonych lub polipów nosa pomocna może okazać się interwencja chirurgiczna.


Więcej na temat kataru u dziecka znajdziesz na stronie
http://wylecz.to/pl/dziecko/choroby-i-dolegliwosci/przewlekly-katar-u-dzieci.html
 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj