Najczęstsze przyczyny niedoborów witamin – czy jesteś w grupie ryzyka?

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Kiedyś niedobory pokarmowe występowały stosunkowo rzadko – najczęściej towarzyszyły chorobom przewlekłym i wynikającym z nich zaburzeniom wchłaniania, a także poważnemu niedożywieniu. Teraz o niedoborach witamin czy minerałów mówi się znacznie częściej. Na pewno wynika to z naszej stale rozszerzającej się wiedzy na temat kluczowej roli witamin dla zdrowia i poważnych konsekwencji ich niedoboru. Jednocześnie wydaje się, że niedobory pokarmowe są dziś po prostu powszechniejsze niż kiedykolwiek. Czy każdego z nas dotyczy ryzyko niedoboru witamin i minerałów? I jakie dolegliwości powinny nas zaniepokoić, sugerując zbyt niski poziom witamin w organizmie?

 

 

Kto jest najbardziej narażony na niedobory witamin?

Współczesny styl życia sprzyja wielu przewlekłym problemom zdrowotnym – jest to swoisty paradoks w dobie rozwoju medycyny. Niestety – powszechne występowanie stresu, zanieczyszczeń środowiska, stosowanie w nadmiarze leków oraz źle zbilansowana dieta przyczyniają się do rozwoju tzw. chorób cywilizacyjnych. A te zwiększają zapotrzebowanie na witaminy i minerały. Niedobory pokarmowe generowane są zróżnicowanymi przyczynami, które wynikają zarówno z niedostatecznej podaży witamin, jak i niemożności ich wykorzystania przez organizm. Najważniejsze czynniki ryzyka niedoborów witaminowo – mineralnych to:

- nadużywanie alkoholu

- stosowanie niektórych leków, np. antybiotyków, doustnej antykoncepcji hormonalnej, kortykosteroidów

- zaburzenia wchłaniania towarzyszące chorobom jelit i żołądka

- zwiększone zapotrzebowanie na witaminy u osób trenujących, kobiet w ciąży, małych dzieci i seniorów, osób chorych przewlekle na miażdżycę, cukrzycę, choroby autoimmunologiczne, nowotwory

- niewłaściwie zbilansowana dieta, stosowanie żywności przetworzonej

Jakie niedobory pokarmowe spotykane są najczęściej? Niemal 90% z nas cierpi na niedobór witaminy D, a kluczowe znacznie ma niewystarczająca ekspozycja na słońce. Podstawowym źródłem witaminy D jest synteza skórna pod wpływem promieniowania UV. W naszym umiarkowanym klimacie nie mamy możliwości codziennego wystawiania skóry na zbawienny wpływ słońca, a latem stosujemy ochronę anty UV. Ogranicza to do minimum syntezę witaminy D – a dieta nie dostarczy jej wystarczających ilości.

Nierzadko zdarzają się także niedobory witamin z grupy B, co wynika z niewłaściwie zbilansowanej diety i ograniczonej przyswajalności witamin z grupy B spowodowanej zażywaniem niektórych leków. Brakuje nam także witaminy C, magnezu, cynku czy potasu. Coraz częstsze są także złożone niedobory pokarmowe. Jak je rozpoznać?

 

Czy dotyczy Cię problem niedoborów witamin?

Najczęściej zbyt niski poziom witamin w organizmie daje mało specyficzne objawy – nie zawsze powiążemy je z niedoborami witamin, ale też trudno będzie nam je przeoczyć. Większość niedoborów pokarmowych manifestuje się nadmiernym wypadaniem włosów oraz pogorszeniem stanu skóry i paznokci. Bardzo często spotykane jest także osłabienie, kłopoty ze snem, pogorszenie pamięci i koncentracji, drażliwość i pogorszenie nastroju.

 

W przypadku niedoboru witaminy C może wystąpić zwiększona zapadalność na infekcje, możliwe jest osłabienie kości, stany zapalne skóry i błon śluzowych, spowolnione gojenie się ran. Niedobór witaminy D charakteryzuje się nadciśnieniem, bólami i zawrotami głowy, nadwagą oraz wysokim poziomem cholesterolu we krwi. Zbyt niski poziom witamin z grupy B prowadzi natomiast do rozwoju anemii oraz poważnych zaburzeń neurologicznych. Jak przeciwdziałać tym niedoborom?

 

Najskuteczniejszym sposobem na zapobieganie niedoborowi witaminy D jest ekspozycja na słońce, a także suplementacja – zwłaszcza w okresie od września do marca. Niedoborowi witaminy C zapobiega spożywanie dużych ilości warzyw i owoców, zaś w przypadku witamin z grupy B – spożywanie zielonych liści warzyw, produktów pełnoziarnistych oraz mięs. Oczywiście cennym uzupełnieniem diety są suplementy diety, zwłaszcza dostarczające naturalnych witamin, takie jak suplementy diety Cheers. Takie suplementy diety zapewnią podaż wysokich dawek doskonale przyswajalnych witamin, co pomoże ograniczyć ryzyko niedoboru witamin.

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika Witaminy

Świetny artykuł. To fakt, że

Świetny artykuł. To fakt, że na brak witamin w naszym organiźmie wpływa nasz tryb żywienia. Niestety coraz większ część z nas jada szybko i nie zdrowo

0
0
Portret użytkownika profes

No tak, bo przemysłowa

No tak, bo przemysłowa hodowla na pozbawionej minerałów glebie nie ma tu nic do rzeczy...

0
0

Skomentuj