Najnowsza metoda badania DNA płodu może prowadzić do selektywnej aborcji

Kategorie: 

www.123rf.com

Jak podaje the Sydney Morning Herald - naukowcom udało się opracować prosty test z krwi, który jest bardziej dokładny, niż stosowane dotychczas inwazyjne metody rozpoznawania zaburzeń chromosomalnych u płodu. To nieinwazyjne badania prenatalne kosztuje około 900$ i poozwala ocenić DNA dziecka wykorzystując do tego krew matki.


Badanie jest wykonywane głównie w pierwszym trymestrze ciąży i pozwala z dużą pewnością wykryć choroby wrodzone i genetyczne dziecka, tj. zespół Downa. Jej skuteczność udowodniono już nie raz. Co istotne, test nie zwiększa ryzyka poronienia, ponieważ do jego przeprowadzenia nie ma potrzeby pobrania płynu owodniowego (wykonania amniopunkcji).


Dodatkowo - jak twierdzą eksperci - badanie to pomoże zidentyfikować płeć dziecka już w 9 tygodniu życia. Niezależni eksperci obawiają się jednak, że rozpowszechnienie tego testu spowoduje masowe praktyki selektywnych aborcji z uwagi na chorobę lub płeć dziecka. Tendencja ta jest wyraźnie widoczna w Azji, gdzie uważa się, że pierwsze dziecko w rodzinie musi być płci męskiej. Takie podejście spowodowało zaburzenie demograficznej równowagi np. w Chinach, gdzie występuje wyraźny niedobór kobiet.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj