Najnowsze badania dowodzą, że czytanie może pomóc w leczeniu przewlekłego bólu

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Nieprzyjemne doświadczenie sensoryczne oraz emocjonalne jest związane z rzeczywistym lub potencjalnym uszkodzeniem tkanki, które może utrzymywać się przez ponad pół roku. Naukowcy odkryli, że czytanie może przybierać terapeutyczną formę dla osób cierpiących na chroniczny ból.

 

Ból to w rzeczywistości impulsy przesyłane przez układ nerwowy do mózgu. Chroniczny ból jest przypadkiem, w którym takie sygnały docierają do mózgu, gdy nie ma fizycznego bodźca lub uszkodzenia.

 

Czytanie jest terapią, która może pomóc w rozwiązywaniu wielu problemów, zmieniając sposób myślenia oraz zachowania. Najczęściej stosuje się je w leczeniu stanów lękowych oraz depresji, ale może być użyteczne także w przypadku innych problemów zdrowotnych, zarówno umysłowych, jak i fizycznych.

W ramach badania zorganizowano grupę czytelniczą z ciężkimi objawami przewlekłego bólu. Badania dowiodły, że wspólne czytanie może być pomocą dla osób cierpiących na tę dolegliwość. Pacjenci nauczyli się dzięki owej czynności techniki odwracającej bierne cierpienie, na rzecz emocjonalnej kontemplacji.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj