Najnowsze badania dowodzą, że optymiści mają zdrowsze serce

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

W niektórych momentach trudno wywołać u siebie optymistyczne nastawienie. Najnowsze ustalenia naukowców mogą jednak zachęcać do bardziej pozytywnego podejścia do życia, niezależnie od sytuacji, w jakiej się znajdujemy. Okazuje się bowiem, że optymiści częściej cieszą się zdrowym sercem i dzięki temu żyją dłużej.

 

W badaniu wzięło udział ponad 4700 osób pochodzenia latynoskiego ze Stanów Zjednoczonych. Naukowcy oceniali wpływ czynników społeczno-ekonomicznych na zdrowie pacjentów. Pod uwagę brano wskaźniki takie jak BMI, ciśnienie krwi, poziom glukozy, poziom cholesterolu, dietę, aktywność fizyczną oraz nałogi, takie jak palenie papierosów. Z kolei optymizm uczestników weryfikowano za pomocą serii pytań odnoszących się do ich ogólnego podejścia do życia.  

 

Wyniki badań wykazały silne korzyści zdrowotne, płynące z optymistycznego spojrzenia na świat. Jak się okazuje, optymizm przede wszystkim zapewniał uczestnikom badania zdrowe funkcjonowanie układu krążenia. Dokładnie o 3% wyższe szanse na zdrowie serca oraz naczyń krwionośnych miały osoby z pozytywnym podejściem do życia. Co ciekawe, wyniki te były niezależne od wieku, płci lub środowiska, z którego pochodził pacjent.

Naukowcy sądzą, że optymiści mogą z reguły lepiej dbać o swoje zdrowie, na przykład jedząc zdrowiej i częściej ćwicząc. Dodatkowo zaobserwowano, że osoby o największym stopniu optymizmu częściej tworzą trwałe małżeństwa, są lepiej wykształcone i zamożniejsze.

 

Zdaniem specjalistów, bycie optymistą to także ulga dla zdrowia psychicznego. Osoby widzące świat w kolorowych barwach lepiej radzą sobie z napływającymi problemami, a także łatwiej dostosowują się do zmian w swoim życiu.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj