Najnowsze testy pozwolą na ekstremalnie wczesne wykrywanie nowotworów

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com, Wikimedia Commons

Dzięki nowym badaniom genetycznym lekarze będą mogli diagnozować nowotwory znacznie wcześniej, niż ma to miejsce obecnie. Nowe badania wykazały, że subtelne oznaki raka mogą pojawić się na wiele lat przed zdiagnozowaniem pacjenta.

Chociaż jest zbyt wcześnie, aby zastosować te wyniki w warunkach klinicznych, lekarze już teraz będą mogli korzystać z pewnych wskazówek. Według The Guardian naukowcy z Francis Crick Institute przeprowadzili analizę genetyczną próbek pochodzących z ponad 2500 guzów odpowiadających 38 rodzajom raka. Dzięki temu udało się zidentyfikować typowe mutacje związane z rakiem.

Mutacje te występują na ogół w obrębie tych samych dziewięciu genów i mogą pojawić się na wiele lat przed innymi zauważalnymi objawami raka. Testy obejmujące te mutacje będą mogły z dużym prawdopodobieństwem wykrywać nieprawidłowości w bardzo wczesnym stadium.

„Wykrycie tych wzorców oznacza, że ​możliwe będzie opracowanie nowych testów diagnostycznych wykrywających oznaki raka znacznie wcześniej.” – powiedział w wywiadzie dla The Guardian Peter Van Loo, jeden z głównych autorów badania.

Zespół badaczy powiedział, że jeśli ich praca zostanie włączona do testów klinicznych, lekarze mogą być w stanie wykryć raka wcześniej aż u jednej trzeciej pacjentów.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Skomentuj