Nanocząsteczki tuszu z tatuażów mogą gromadzić się w węzłach chłonnych

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Popularność posiadania tatuażu w dzisiejszych czasach znacznie wzrosła. Pomimo tego naukowcy nadal niewiele wiedzą na temat wpływu tatuaży na funkcjonowanie organizmu człowieka. Nowe badania opublikowane w czasopiśmie Nature Journal Scientific Journal wykazały, że mikroskopijne cząsteczki z tatuażu mogą migrować w ciele i osadzać się w węzłach chłonnych.

„Ludzie, którzy decydują się na tatuaż zwykle nie sprawdzają składu chemicznego używanych tuszów, jednak nasze badania pokazują, że takie działania powinny być podejmowane” – wyjaśnia Hiram Castillo, jeden z autorów badania.

Węzły chłonne są częścią układu odpornościowego i znajdują się w całym ciele, w tym pod pachami, w pachwinach oraz w szyi. Działają one jak filtr przeciw ciałom obcym, patogenom i komórkom nowotworowym. Wychwytują także tusz z tatuażu. 

Wysokiej jakości tusze do tatuowania zawierają organiczne pigmenty, jednak niektóre mogą zawierać także konserwanty i zanieczyszczenia, takie jak nikiel, chrom, mangan lub kobalt. Wtedy istnieje potencjalne ryzyko dla zdrowia, ponieważ toksyczne zanieczyszczenia mogą powodować stany zapalne organizmu. Póki co konieczne jest przeprowadzenie większej ilości badań na ten temat.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj