Narodziny dziecka wprowadzają długotrwałe zmiany w mózgu matki

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Instynkt macierzyński może być częściowo spowodowany zmianami strukturalnymi, które występują w mózgu podczas porodu i trwają one co najmniej dwa lata. Większość z tych zmian odbywa się w korze mózgowej, która bierze udział w odczytywaniu emocji innych osób, a zatem zwiększa możliwość definiowania potrzeb swojego dziecka.

 

W ramach badania wykorzystano rezonans magnetyczny do przeskanowania mózgów 45 kobiet, z których 25 stało się matkami po raz pierwszy w czasie trwania badania, a 20 z nich pozostało bezdzietne. Porównując grupy, można było dojść do wniosku, że młode matki posiadały zmniejszenie substancji szarej w korze mózgowej.

Te same obszary w mózgu stają się aktywne, kiedy matki oglądają zdjęcia swoich dzieci, a także gdy widząc inne dzieci. Kurczenie się substancji szarej prowadzi do zwiększenia funkcji poznawczych oraz intensywniejszego przetwarzania emocjonalnego. Poprawia to zdolność matki do rozpoznawania potrzeb dziecka, ale także do dekodowania bodźców społecznych, które mogą sygnalizować potencjalne zagrożenie.

Identyczne zmiany w mózgu zaobserwowano także u zwierząt, w tym przypadku u matek gryzoni. W obu przypadkach pojawiały się neurologiczne skutki po wydaniu na świat potomstwa, aby móc lepiej się nim zająć oraz by móc lepiej je ochronić.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj