Nasze kości mogą odgrywać rolę w regulacji apetytu oraz metabolizmu

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Najnowsze badania dowodzą, że nasz szkielet, a dokładniej komórki, które go tworzą, odgrywają o wiele bardziej aktywną rolę w naszych ciałach niż do tej pory sądzono. Naukowcy uważają, że układ kostny człowieka posiada istotny wpływ na metabolizowanie cukru oraz tłuszczu.

 

Kiedy kości nastolatków rosną, niski poziom estrogenu lub testosteronu może prowadzić do ich osłabienia. Podobne zjawisko obserwuje się u kobiet, które przechodzą menopauzę. Ich produkcja estrogenów spada, a kości stają się bardziej podatne na osteoporozę. Dziś okazuje się, że hormony mogą działać także w odwrotną stronę.

 

Naukowcy odkryli nową funkcję hormonu o nazwie osteokalcyna – białka niekolagenowego zbudowanego z 49 aminokwasów, które jest uważane za marker wielkości obrotu kostnego. Okazuje się, że osteokalcyna może wpływać także na inne tkanki. Uważa się, że hormon odgrywa istotną rolę w rozkładaniu cukru oraz tłuszczu.

„Jedną z istotnych funkcji osteokalcyny jest zwiększenie produkcji insuliny, co z kolei obniża poziom glukozy we krwi” – wyjaśnia współautor badania, Mathieu Ferron – „Hormon może chronić przed otyłością, zwiększając wydatki organizmu na energię”.

Badacze zidentyfikowali także enzym obecny w kościach o nazwie furyna, który podczas inaktywacji zmniejszał wytwarzanie osteokalcyny, co skutkowało zmniejszonym apetytem u myszy. Wyniki sugerują, że osteokalcyna może mieć duży wpływ na naszą wagę. Naukowcy chcą także zweryfikować, czy furyna wchodzi w interakcje z innymi białkami, które także są odpowiedzialne za regulację apetytu.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj