Naukowcom udało się stworzyć pierwsze sztuczne oko

Kategorie: 

www.sxc.hu

Amerykańscy biotechnolodzy, opierając się na budowie owadzich oczu, stworzyli kamerę cyfrową z ultra-szerokim kątem widzenia.Urządzenie posiada szereg zalet. Można nim równie wyraźnie "zobaczyć" obiekty, które znajdują się blisko, jak i daleko. Dodatkowo, półkolista konstrukcja "oka" kamery ma bardzo szeroki kąt widzenia, aż do 160 stopni. Ponadto, jest ona w stanie uchwycić nawet najmniejszy ruch obiektów w swoim polu widzenia.


Prototyp urządzenia "widzi" świat w czerni i bieli, ale naukowcy twierdzą, że uzyskanie kolorowego obrazu będzie dość łatwe. Po wprowadzeniu wszystkich niezbędnych korekt, urządzenie planuje się wykorzystać jako "oczy" dla robotów, aby lepiej mogły poruszać się po trudnym terenie.


Urządzenie składa się z wielu mikrosoczewek, połączonych przy pomocy elastomeru i umieszczone na matrycy fotodetektorów krzemowych. Każda mikrosoczewka jest odpowiednikiem omatidium - podstawowego elementu budowy oka. W sumie, w takim sztucznym oku znajduje się 180 "omatidiów". W przyszłości naukowcy chcą osiągnąć taki sam poziom odbioru wizji, jaki ma ważka, w której oczach znajduje się ponad 20.000 omatidiów. Będą również pracować nad minimalizacją urządzenia.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj