Naukowcom udało się wyhodować bijące serce

Kategorie: 

www.123rf.com

Po odkryciu możliwości drukowania w 3D ludzkich nerek, innemu zespołowi naukowców udało się wyhodować żywą, bijącą tkankę serca. Sama tkanka pochodziła z indukowanych pluripotencjalnych komórek macierzystych (iPSC). 

 

 

Początkowo były to dojrzałe ludzkie komórki skóry, następnie skutecznie je "przeprogramowano" w embrionalne komórki macierzyste. Takie komórki mogą dać początek wszystkim innym możliwym tkankom, w tym tkance serca. Tej samej metody używali naukowcy, aby wyprodukować ludzkie zęby z moczu.


Używając serca myszy, które stanowiło rusztowanie dla nowych komórek, naukowcy byli w stanie je zapełniać stworzonymi komórkami macierzystymi. Po kilku tygodniach, serce myszy zostało całkowicie odbudowane z pomocą ludzkich komórek. Co najważniejsze, stworzone serce zaczęło bić samoistnie, z częstotliwością 40-50 uderzeń na minutę. To niesamowite osiągnięcie nie jest jeszcze gotowe do zastosowania u ludzi, jednak dalszy rozwój projektu stanowi ogromną szansę dla milionów ludzi.


Problemy układu sercowo-naczyniowego dotykają coraz większej ilosci ludzi. Powodów jest wiele: palenie papierosów, picie alkoholu, stres, niezdrowy tryb życia. Poznawanie nowych metod leczenia i rozwój nowych technologii medycznych w tej dziedzinie jest niezbędny.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj