Naukowcom udało się wyhodować ludzką nerkę

Kategorie: 

www.sxc.hu

Po raz pierwszy udało się naukowcom wyhodować ludzkie nerki z komórek macierzystych. Odkrycie pomoże w przyszłości pacjentom, którzy potrzebują przeszczepu, pozyskać niezbędne organy, minimalizując jednocześnie ryzyko ich odrzucenia przez organizm. Nowa nerka bowiem - jak podaje The Telegraph - idealnie dopasuje się do ich parametrów biologicznych.

 

Sztuczne organy stworzono w laboratorium przy użyciu ludzkiego płynu owodniowego (który znajduje się wewnątrz błon płodowych i otacza płód w czasie ciąży) i z komórek macierzystych pobranych z embrionów zwierząt. Wyhodowanej nerce udało się osiągnąć pół centymetra długości, jednak naukowcy z Uniwersytetu w Edynburgu mają nadzieję, że zwiększy ona swój rozmiar po przeszczepie do organizmu ludzkiego.


Jeden z profesorów Wydziału Anatomii Eksperymentalnej Uniwersytetu w Edynburgu powiedział, że ich celem jest obecnie przeprowadzenie podobnego procesu z ludzkimi komórkami macierzystymi, pobranymi z płynu owodniowego. Dodał też, że nowa technologia może być stosowana u ludzi w ciągu najbliższych 10 lat. Według naukowców, wyhodowanie organu poprzez wykorzystanie własnych komórek macierzystych jest bardzo opłacalne. Odkrycie to może rozwiązać problem pacjentów, którzy wymagają ciagłego dializowania. Szczegółowy raport o wynikach badań naukowcy oficjalnie przedstawili na Festiwalu Nauki w Edynburgu w tym miesiącu.


W wielu krajach, z dość dobrze rozwiniętą transplantologią, istnieje tak zwana "lista oczekujących". W Polsce na przeszczep nerek lub wątroby czeka ponad 1500 osób (wg Poltransplant, dane z sierpnia 2010), a czas oczekiwania na organ przekracza juz trzy lata. Dla wielu ludzi to niestety zbyt długo.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj