Naukowcom udało się zregenerować amputowane palce kończyn przy pomocy komórek macierzystych

Kategorie: 

www.sxc.hu

Wiele zwierząt, w tym płazy, posiada umiejętność regeneracji utraconych części ciała. Na przykład jaszczurkom mogą odrosnąć pełne kończyny, ogon, a nawet część serca. Najbardziej niesamowite jest to, że regeneracja części ciała zachodzi bez pozostawienia blizn. Ostatnio naukowcy, zafascynowani tym fenomenem, postanowili zbadać możliwość pobudzenia mechanizmu regeneracyjnego u ludzi.

 

W czasopiśmie "Nature" opublikowano wyniki badania, z którego wynika, że ssaki także mogą zregenerować czubki własnych palców u rąk i nóg, po ich wcześniejszej amputacji. Badania na myszach laboratoryjnych udowodniły, że odpowiedni sygnał chemiczny, pobudzając komórki macierzyste paznokci, pozwala rozwijać się nowym tkankom oraz komórkom nerwowym, które wspomagają wzrost opuszków palców i regenerację kości. 


Seria eksperymentów pomogła zrozumieć, jaką rolę odgrywają komórki macierzyste w procesie regeneracji kończyn. Naukowcy odkryli, że sygnały, które prowadziły do rozwoju komórek macierzystych w komórkach paznokci, były niezbędne do regeneracji amputowanych kończyn. W ciągu pięciu tygodni od amputacji myszom udało się odbudować całe kończyny i paznokcie. W trakcie kolejnego eksperymentu badacze usunęli myszom chirurgicznie nerwy prowadzące do amputowanych palców. Efekt eksperymentu był oczywiście o wiele gorszy, a usunięcie nerwów obniżyło dodatkowo poziom niektórych białek, które wspomagają rozrost tkanek.


Wyniki pokazują, że komórki macierzyste paznokci mają kluczowe znaczenie dla odrastania utraconych kończyn u myszy. Jak twierdzą naukowcy, nowe odkrycie dowiodło, że z pomocą komórek macierzystych paznokci będzie można w niedługiej przyszłości opracować nowe metody leczenia osób z amputowanymi kończynami.

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)

Skomentuj