Naukowcy chcą raz na dobre udowodnić, że powinniśmy jeść żywność ekologiczną

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Aktualnie panuje moda na zdrowe odżywianie, dlatego półki sklepowe coraz obszerniej wypełniają tzw. produkty ekologiczne. Także konsumenci coraz częściej sięgają po żywność określaną mianem „organicznej”, „ekologicznej” czy „bio”, ponieważ chcą jeść zdrowiej i czuć się lepiej. Czy jednak wiemy, co dokładnie kryje się pod pojęciem żywność ekologiczna?

Pestycydy – dlaczego powinniśmy ich unikać?

Syntetyczne substancje zwalczające niepożądane organizmy są nadal obficie stosowane do ochrony roślin uprawnych, maksymalizując tym samym zyski osiągane przez sprzedawców. Już 200 lat temu naturalne pestycydy, na przykład w postaci naparów z tytoniu, stosowano do tępienia mszyc, ale ich prawdziwy rozwój osiągnięto w latach 40-60. XX w. Wówczas powszechnie stosowano DDT – bardzo szkodliwy pestycyd, którego używanie jest już całkowicie zabronione.

Jednak nawet dziś używa się pestycydów, o których nie do końca wiadomo, czy są bezpieczne, albo takich, które w jednych krajach są legalne, a w drugich nie. Substancje te stanowią bezpośrednie zagrożenie dla naszego zdrowia, mogą np. zaburzać funkcjonowanie naszej gospodarki hormonalnej, a także powodować nowotwory.

Jak zatem uchronić się przed pestycydami? Możemy prowadzić własne uprawy, do których stosujemy ekologiczne nawozy, jednak nie każdy posiada do tego warunki. Na szczęście istnieje także alternatywa w postaci zakupu żywności z upraw ekologicznych. Zwykle produkty te są znacznie droższe, ale często wynika to właśnie z wyższych kosztów uprawy danej rośliny, ponieważ nie stosuje się przy niej szkodliwych oprysków.

Wnioski naukowców

W 2003 roku kilku badaczy analizowało wpływ krótkoterminowej zmiany odżywiania z konwencjonalnych produktów spożywczych na te z organicznych upraw. Badania trwały zaledwie 1-2 tygodnie. Zaledwie w takim czasie zdołano udowodnić, że poziom pestycydów w organizmach konsumentów drastycznie spadł. Ponadto rośliny z upraw ekologicznych, a także produkty pochodzenia zwierzęcego, np. mleko lub jajka, posiadały po prostu lepszą wartość odżywczą - wyższy poziom zdrowych kwasów tłuszczowych i większą zawartość przeciwutleniaczy. Aż chce się dociec, jaki długoterminowy wpływ na ludzkie zdrowie miałaby dieta w oparciu o ekologiczne pokarmy, jednak dotychczas naukowców niespecjalnie to interesowało.

Kilka badań obserwacyjnych wykazało, że osoby jedzące żywność organiczną są zdrowsze i rzadziej chorują na nowotwory od osób jedzących konwencjonalne produkty spożywcze. Z kolei inne badania dowiodły, że osoby spożywające pokarmy z organicznych upraw posiadają niższe ryzyko zachorowania na cukrzycę i zespół metaboliczny, a ich dzieci rzadziej doświadczają wrodzonych wad narządów płciowych.

Sporym problem w ustaleniu wiarygodności wyników takich badań jest fakt, że zdecydowana większość osób żywiących się produktami ekologicznymi jest jednocześnie zamożniejsza, lepiej wykształcona i dba o swoje zdrowie nie tylko poprzez stosowanie określonej diety.

Nowe badania szansą na udowodnienie korzyści zdrowotnych spożywania żywności ekologicznej

Naukowcy z Uniwersytetu Boise State postanowili dokładniej zweryfikować zalety żywienia się produktami z upraw organicznych, tak aby zminimalizować wszelkie nieścisłości w wynikach. Uczestniczkami badania stały się kobiety będące w pierwszym trymestrze ciąży. Losowo podzielono je na dwie grupy – przez okres 6 miesięcy jedna grupa miała jeść wyłącznie produkty ekologiczne, a druga konwencjonalną żywność. Następnie zbadano próbki ich moczu pod kątem obecności pestycydów. Stwierdzono, że kobiety spożywające produkty z organicznych upraw miały w organizmie drastycznie niższy poziom szkodliwych substancji chemicznych.

To dopiero pierwszy krok ze strony naukowców zajmujących się tematyką zdrowego odżywiania. Kolejne badania mają być wykonane już na znacznie większej próbie badawczej i na ich podstawie naukowcy chcą ocenić wpływ spożywania opryskiwanej żywności przez kobiety w ciąży na iloraz inteligencji, pamięć oraz zaburzenia deficytu uwagi u ich dzieci.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj