Naukowcy dokonali pierwszego w historii udanego próbnego przeszczepu nerki świni do człowieka

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Naukowcy ogłosili wielki sukces w ksenotransplantacji. Po raz pierwszy w historii wszczepiono nerkę świni do organizmu człowieka bez wywołania natychmiastowego odrzucenia przez układ odpornościowy biorcy. Jest to potencjalnie duży postęp w medycynie, który może rozwiązać problem niedoboru narządów ludzkich do przeszczepu.

 

Ksenotransplantacja, czyli wszczepianie tkanek lub narządów zwierzęcych w organizm człowieka (lub ogólnie przeszczep organów z jednego gatunku do innego) to technika powstająca z myślą o pacjentach, którzy nie mogą przejść przez zabieg ze względu na niedobór wymaganych organów. Jest to zjawisko powszechne na całym świecie. Gdy biorca pilnie potrzebuje nowego narządu, a nie ma dawcy, grozi mu śmierć. Ksenotransplantacja ma rozwiązać ten problem.

 

Naukowcy od lat podejmowali wysiłki, aby przeprowadzić zabieg, po którym organizm człowieka nie odrzuci zwierzęcego organu. Wygląda na to, że właśnie nadszedł ten dzień. Operacja, która odbyła się w NYU Langone Health w Nowym Jorku zakończyła się sukcesem. W tym przypadku można jednak mówić co najwyżej o udanym próbnym przeszczepie.

Po pierwsze, nerka pochodziła od świni zmodyfikowanej genetycznie. Zwierzę miało usunięty gen odpowiedzialny za produkcję cząsteczek, które powodowały niemal natychmiastowe odrzucenie organu przez biorcę. Po drugie, pacjentka, która przyjęła zwierzęcy organ miała stwierdzoną śmierć mózgu. Jej rodzina zgodziła się, aby kobieta wzięła udział w eksperymencie, zanim miała zostać odłączona od aparatury podtrzymującej życie.

 

Nerka świni została przyszyta do naczyń krwionośnych pacjentki - konkretnie do jej nogi. Jak się okazało, organ przez kolejne dni funkcjonował prawidłowo i nic nie wskazywało na jego odrzucenie przez organizm kobiety. Zatem uznano, że zabieg zakończył się sukcesem.

 

W Stanach Zjednoczonych prawie 107 tys. osób oczekuje na przeszczepy narządów, w tym ponad 90 tys. oczekuje na nerkę. Czas oczekiwania na ten narząd wynosi średnio 3-5 lat. Z pomocą ksenotransplantologii i stojącej za nią inżynierii genetycznej naukowcy mają nadzieję, że w przyszłości dostęp do narządów przeznaczonych do przeszczepu będzie łatwiejszy, a kolejki zostaną skrócone.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj