Naukowcy dowiedli, że ćwiczenia fizyczne zapobiegają demencji

Kategorie: 

Źródło: http://pixabay.com

Liczne badania wykazały, że ćwiczenia fizyczne pomagają w zapobieganiu demencji w podeszłym wieku. Teraz naukowcy z Uniwersytetu Goethego we Frankfurcie zbadali w jednym z pierwszych tego typu badań na świecie, w jaki sposób ćwiczenia wpływają na metabolizm mózgu.

Aby dowiedzieć się więcej na temat pozytywnego wpływu aktywności fizycznej na mózg, gerontologowie i lekarze sportowi z Uniwersytetu Goethego we Frankfurcie zbadali wpływ regularnych ćwiczeń na metabolizm mózgu i pamięć 60 uczestników w wieku od 65 do 85 lat. Wniosek: regularne ćwiczenia fizyczne nie tylko zwiększają sprawność fizyczną, ale również mają pozytywny wpływ na metabolizm mózgu.

Naukowcy dokładne zbadali wszystkich uczestników badania, oceniając parametry związane z ruchem, sprawnością krążeniową i sprawnością mózgu. Ponadto, do pomiaru metabolizmu mózgu i jego struktury wykorzystano tomografię rezonansu magnetycznego (MRT) i spektroskopię rezonansu magnetycznego (MRS). Po przeprowadzeniu tego badania uczestnicy ćwiczyli na rowerze treningowym trzy razy w tygodniu przez okres 12 tygodni. Intensywność ćwiczeń została dopasowana do możliwości każdej osoby. Uczestnicy byli badani ponownie po zakończeniu programu w celu udokumentowania wpływu aktywności fizycznej na metabolizm mózgu, zdolności poznawcze i strukturę mózgu. Naukowcy zbadali także w jakim stopniu ćwiczenia doprowadziły do ​​poprawy kondycji fizycznej uczestników. Badanie zostało przeprowadzone przez Katedrę Gerontologii Instytutu Medycyny Ogólnej (pod kierownictwem prof. Johannesa Pantela) oraz Wydział Medycyny Sportowej (prowadzony przez prof. Winfrieda Banzera).

Zgodnie z oczekiwaniami, aktywność fizyczna pozytywnie wpłynęła na metabolizm mózgu. Przede wszystkim zapobiegła wzrostowi choliny. Stężenie tego metabolitu często wzrasta w wyniku zwiększonej utraty komórek nerwowych, co zwykle występuje w przypadku choroby Alzheimera. Poprawiła się również kondycja fizyczna uczestników oraz ich krążenie krwi. Ogólnie rzecz biorąc, odkrycia te sugerują, że ćwiczenia fizyczne nie tylko poprawiają sprawność fizyczną, ale również pozytywnie wpływają na nasz mózg.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj